Три зони для Європи

Європа досі залишається заручницею ісландського вулкана, але певні позитивні зрушення все ж є. Увечері понеділка на спеціальній нараді міністри транспорту Європейського Союзу під тиском компаній–авіаперевізників ухвалили низку рішень, які мають посприяти бодай частковому відкриттю повітряного простору континенту.

«Звільнився» факсом

Відсторонений від влади внаслідок революції 7 квітня президент Киргизстану Курманбек Бакієв остаточно здався й подав у відставку. Як повідомляє агенція «Рейтер», заяву про складення президентських повноважень колишній лідер «Тюльпанової революції» нібито передав факсом у четвер увечері на адресу нової влади — тимчасового уряду під керівництвом Рози Отунбаєвої. Щоправда, брат поваленого глави держави Ахмад учора назвав цей факс фальшивкою. Але залишається фактом, що Курманбек Бакієв перебуває в Казахстані — у четвер киргизький військовий літак із президентом, його дружиною та дітьми на борту приземлився в місті Тараз.

Паралізована Європа

Паралізована Європа

Такого у Старому Світі ще не було: тисячі літаків не можуть знятися в небо, мільйони людей опинилися відрізаними від дому, президенти і прем’єри змушені переносити державні візити до інших країн... Ні, це не масштабна атака терористів і не «бунт машин». Причина паралічу Європи древня, як сама Земля: повітряний простір став недосяжним через виверження вулкана на півдні Ісландії.

Ісландія в диму

Побоювання екологів справдилися: виверження вулкана Ейяфьятлайєкютль, який кілька тижнів тому прокинувся в Ісландії вперше за останні 200 років, спричинило танення льодовиків. І, як наслідок, потужну повінь, що затопила південну частину острова. Але не було б щастя, та нещастя допомогло: через цю небезпеку близько 800 мешканців прилеглих до зони стихійного лиха районів відселили ще до того, як позавчора ввечері вулкан розбушувався не на жарт — окрім диму, почав випльовувати в небо лаву, каміння та попіл. Тож постраждалих і жертв удалося уникнути.

Обама і космос

Учора Барак Обама відвідав Космічний центр імені Кеннеді на мисі Канаверал у штаті Флорида. Президент США намагався пояснити тамтешнім фахівцям суть та переваги нової космічної стратегії його адміністрації. Такі пояснення стали необхідними після того, як легендарні американські астронавти гостро розкритикували рішення Американської космічної агенції НАСА орендувати місця в російських космічних кораблях, оскільки космічний флот самих Сполучених Штатів цієї осені йде на списання. На думку астронавтів, такий крок поставить космічні програми НАСА в залежність від доброї волі російської сторони.

Мексика в боях

Новини про чергову перестрілку між злочинними угрупованнями й поліцією, знайдені трупи чи підірвані автомобілі в мексиканській пресі трапляються так часто, що місцеві мешканці на них вже й уваги не звертають. Виявляється, відтоді, як наприкінці 2006 року уряд із допомогою армії почав кампанію боротьби з наркобандами, в Мексиці загинули 22 тисячі 743 людини. Про це йдеться в таємному звіті, який уряд передав до парламенту ще в понеділок. Коли інформація, викладена в секретному документі, просочилася у пресу, міністрові внутрішніх справ Фернандо Гомесу Монтту довелося підтвердити правдивість наведених у ньому даних.

Удома — як у концтаборі

Удома — як у концтаборі

Приблизно 200 палестинців зібралися вчора в центрі Рамаллаха біля представництва Палестинської національної адміністрації, щоб висловити протест проти планів Ізраїлю запровадити нові правила переміщення на Західному березі Йордану. Як повідомляє «Євроньюз», пікетники тримали плакати з написами «Геть ізраїльський апартеїд!» та «Ми хочемо вільно пересуватися в нашій країні!». За даними місцевих ЗМІ та правозахисних організацій, 21 квітня командування ізраїльської армії має намір запровадити декрет, відповідно до якого Ізраїль може вислати кожного палестинця, який перебуває на території Західного берега без спеціального дозволу.

Швидше, вище, дорожче

Польоти в космос для американських астронавтів подорожчали. Згідно з договором, який уклала з Росією Національна космічна агенція США (НАСА), оренда шести додаткових місць у російських космічних кораблях обійдеться американцям у 335 мільйонів доларів. Як повідомляє сайт space.com, цей «абонемент», придбаний у Російської федеральної космічної агенції, дозволить астронавтам США відвідувати Міжнародну космічну станцію у 2013 та 2014 роках. Тобто середня ціна одного «людиномісця» обійдеться НАСА у 55,8 мільйона доларів. Для порівняння: відповідно до контракту на 2012 рік, за кожен політ на космічному кораблі «Союз» росіяни отримуватимуть по 50 мільйонів.

Доторкнись до президента

Мала батьківщина президента Киргизстану Курманбека Бакієва, відстороненого від влади внаслідок державного перевороту 7 квітня, стала на його захист. Учора в місті Джалал–Абад на півдні країни відбувся мітинг прибічників Бакієва. Це вже не перша акція на підтримку глави держави після того, як він утік зі столиці, але наразі — наймасовіша. Як повідомляє киргизький портал 24.kg, у мітингу взяло участь близько п’яти тисяч людей, які тримали плакати з написами: «Руки геть від легітимного президента!», «Курманбек Салієвич тут і з нами» та «Не дамо скривдити нашого президента!». На мітингу виступив сам Бакієв, який заявив, що «опозиція мала розроблений у подробицях план дій». Тимчасовий «уряд народної довіри», який зараз керує державою, він назвав нелегітимним, але визнав, що не має важелів впливу на ситуацію в країні. Після мітингу люди мирно розійшлися.

«Пулітцери» освоюють інтернет

Війна в Іраку, корупція, бідність, катастрофи — теми, які зараз найбільше цікавлять і турбують світ. Тож не дивно, що лауреатами цьогорічної Пулітцерівської премії — найвищої американської нагороди в галузі журналістики та літератури — стали передусім статті, фотографії та книги, присвячені цим найзлободеннішим проблемам.