З 1 січня наступного року Шенген починатиметься просто за нашими західними порогами — Польща приєднується до Шенгенської зони — угоди «Про скасування паспортного і митного контролю між країнами Європейського Союзу». Аби без проблем подорожувати Західною Європою, полякам доведеться пожертвувати особливим візовим режимом з Україною. Для нас це означає, що візи будуть платні. Поняття «польська віза» зникне — польські консульства видаватимуть візи Шенгенські. Розгляд заявки на таку візу у представництвах усіх країн–членів Шенгенської угоди коштує однаково — 35 євро, які не повертають, незалежно від того, надано візу чи ні. Вже зараз усі п’ять польських консульств видають візи терміном лише до 31 січня 2007 року.
І все ж Польща прагне по можливості спростити для українців в’їзд на свою територію. «Ми видаємо більше віз (в Україні. — Авт.), ніж всі інші представництва країн ЄС, — каже посол РП в Україні Яцек Ключковський. — Минулого року ми видали 900 тисяч віз — це рекордна кількість. Ми також видаємо їх в найкоротші терміни. Ми хочемо, щоб так було і надалі». Для того аби узгодити спрощення режиму перетину польсько–українського кордону з новими шенгенськими реаліями, 11—12 вересня до Києва прибуде спеціальна польська делегація для переговорів з консульських питань. Не всі норми і вимоги перетину зовнішнього кордону Шенгенської зони почнуть діяти з 1 січня — Польща вводитиме їх поступово, протягом певного «перехідного періоду», графік якого узгодять у Києві наступного тижня. Збережеться також «Малий спрощений режим» для мешканців стокілометрової прикордонної польсько–української зони, яким не треба буде отримувати візи. Так поляки хочуть хоч трохи полегшити роботу свого суперзавантаженого генконсульства у Львові.
Зміна стосується і робочих віз — до кінця року вони будуть польськими, а з початку нового року — шенгенськими. Загалом, з моменту вступу Польщі до Шенгенської зони візові питання вирішуватимуться на рівні Україна—ЄС, зокрема й особливі умови в’їзду студентів, журналістів, бізнесменів, туристів тощо.