«Гоніння на господарів копанок ні до чого доброго не приводять. Їхня кількість (копанок) не зменшується. Тіньові схеми реалізації видобутого тут вугілля лише укріплюються. Отже, держава має взяти під свій контроль цей процес», — констатував учора на прес-конференції у столиці Донбасу міністр Вуглепрому.
За його словами, метою цих дій є підвищення безпеки і ліквідація все тих же тіньових схем. Найближчим часом керманич вугільної галузі збирається зустрітися з господарями незаконних копанок. «Ми розробимо спільну цивілізовану програму дій і легалізуємо цей бізнес на користь усіх зацікавлених», — гучно заявив пан Тулуб.
Копанки в Донецькій і Луганській областях — це колишні промислові виробки, де «кустарним» способом, без дотримання норм безпеки, ведеться видобуток вугілля.
За даними експертів, у цьому регіоні їх є більш ніж 2,5 тисячі. Проте офіційна статистика мовчить, скільки людей там працює і гине. Відомо, що за кожну видобуту тонну шахтарям-«самокопам» платять лише 85 гривень, і то не завжди, працюють вони по 12 годин на добу.
Для порівняння: легальні шахти продають подібну тонну за 250—300 гривень, а теплоелектростанції купують вугілля у посередників за 540 гривень.