Приголомшливу інформацію озвучив днями віце-президент Тендерної палати України Микола Товстановський. Із 500 мільйонів, виділених Харківському міськвиконкому на проведення тендерних процедур, 300 було витрачено з грубим порушенням законодавства про державні закупівлі. Тіньові оборудки, що застосовувалися при цьому, зводяться в основному до кількох схем. Найпоширеніша — завищення вартості лікарських препаратів, призначених для реалізації в рамках державних медичних програм. Подібні махінації надмірно спустошили не тільки казну, а й гаманці громадян.
Ще одна особливість закупівельної практики Харкова — тендер без конкурсу. Тобто чиновники створювали видимість, що допускають до змагання за право витратити казенні гроші різні фірми. Насправді ж у багатьох випадках поручалися одна за одну комерційні структури, що належать одному засновнику. У такий спосіб було витрачено 740 тисяч гривень на закупiвлю нафтопродуктів у різних компаній, майже 200 тисяч і 154 тисячі — на придбання, відповідно, запчастин та лабораторних приладів для комунального підприємства «Харківкомуночиствод». У списку порушників — Департамент житлово-комунального господарства та енергетики міськради, що проштрафився на 47 мільйонів, КП «Харківські теплові мережі» — 93, 5 мільйона, Харківський метрополітен — 45,5 мільйона.
Аби реалізувати тіньові схеми закупiвель, чиновники укладали договори на інших умовах, ніж ті, що вказані у тендерах. А також надсилали до столиці взяту «зі стелі» документацію. «З боку харківських розпорядників державних коштів, — говорить Микола Товстановський, — вірогідно, за вказівкою згори, спостерігається масове приховування реального стану державних закупівель». За його словами, порушення мають системний характер і можуть свідчити про змову та кругову поруку. Тож результати перевірки Тендерна палата має намір передати правоохоронним органам та до прокуратури. За словами пана Товстановського, ТПУ вже оскаржила в судовому порядку 12 тендерних процедур, проведених підрозділами Харківського міськвиконкому і комунальними підприємствами, які йому підпорядковані. Микола Товстановський також повідомив, що Харків став першим містом, де Тендерна палата вирішила провести власне розслідування системи державних закупівель. Наступними містами відрядження столичних чиновників можуть стати Львів та Донецьк.
Управлінці ж Харківської мерії у відкриту дискусію з фахівцями Тендерної палати поки що не вступили. Міський голова Михайло Добкін узагалі відмовився від інтерв'ю ЗМІ. А секретар міськради Геннадій Кернес та заступник мера Ігор Шурма повідомили, що коментувати будуть лише висновки правоохоронних органів.