Давнє городище поблизу села Мохнач у Зміївському районі подарувало археологам з Харківського педагогічного університету чергову знахідку. Цього разу до рук пошуковців потрапила майже повністю зруйнована часом скриня, в якій зберігалася частина жіночої руки. Остання вціліла лише тому, що була загорнута в шкуру якоїсь тварини. З цієї ж причини до нашого часу «дійшли» й унікальні коштовності, що прикрашали кисть середньовічної пані. Йдеться про два бронзових і срібний браслети, бронзову каблучку зі вставкою iз синього скла. Поруч з рукою знаходився повний набір справжньої модниці — намистини, в які невідомий майстер «вкрапив» дорогоцінні метали, а також коралові і сердолікові «горошини».
Аби гідно оцінити свою знахідку, спеціалісти наразі проводять високотехнологічну експертизу, а історики розмірковують над тим, хто ж насправді власниця знайдених коштовностей. Відповісти на це запитання не так yже й просто, оскільки на території Мохнача у різні часи проживали представники різних культур. Наприклад, алани, сармати, скіфи. Цей факт розкопане на Зміївщині городище робить винятково унікальним. Керівник Середньовічної археологічної експедиції педуніверситету, кандидат історичних наук Володимир Колода говорить, що його група працює тут ще з 1999 року. За цей час до рук фахівців уже потрапила не одна унікальна знахідка. Наприклад, залишки слов'янського житла тисячолітньої давнини зі справжнім жертовником. На ньому — кістки і глиняна статуетка байбака, а також ніж із загадковим орнаментом. Кому спало на думку принести в жертву богам цю симпатичну степову тваринку, лишається тільки здогадуватися. Водночас існує повір'я, що саме байбаки своїми нірками проводили померлих iз царства живих до царства мертвих.
Знайшли не так давно археологи і житло аланського коваля, в якому зберігся повний набір його інструментів, а також будівлю осілого кочівника з аналогічною «добіркою» тогочасного землероба — серпи, коси і шаблю. Тобто хлібороб був змушений і засівати свої угіддя, і боронити їх від набігів непроханих гостей одночасно.
За словами археологів, городище у Мохначі, без перебільшення, унікальне, оскільки дає можливість вивчати зміни етнополітичної і культурної ситуації протягом двох тисячоліть. Знайдена ж рука жриці — перша подібна знахідка у Східній Європі.