На засіданні комісії експертів ООН, яке відбулося 1 липня в Новій Зеландії, прийнято рішення про поповнення списку світової спадщини ЮНЕСКО, повідомляє агенція «Рейтер». Список розширено приблизно на два десятки найменувань, до нього потрапили, зокрема, такі об'єкти, як будівля Опери в австралійському місті Сідней, копальня срібла в Японії, руїни в іракському місті Самарра та... вікові букові ліси України.
Букові ліси були помічені експертами ЮНЕСКО насамперед за їхній вік, адже вчені вважають, що ці дерева збереглися з останніх часів льодовикового періоду, отож у таких лісах якнайкраще вивчати процеси розвитку та відновлення екосистем Землі. Тим більше, що помічені вченими ЮНЕСКО букові гаї складають ланцюжок із загалом десяти заповідників і тягнуться на 185 кілометрів територією українських Закарпаття і Буковини та Словаччини.
На думку комісії, модерна будівля у формі парусів Сіднейської опери є чудовим артистичним пам'ятником, який доступний для широкої публіки. Збудована в XVI столітті мальовнича копальня срібла Івамі Гінзан в Японії була вирізнена за її внесок у економічний розвиток Південно-Східної Азії. Історичні руїни в Самаррі визнано цінними для людства й водночас такими, що перебувають на межі повної руйнації. Окрім того, список світової спадщини ЮНЕСКО поповнився палацом «Червоний форт» у Делі, Партіанською фортецею в Туркменістані та старим містом у грецькому історичному місті Корфу.
У списку ЮНЕСКО зроблено й одну заміну. Відтепер нацистський концтабір у польській місцевості Освенцім має офіційну назву «Аушвіц-Біркенау. Німецький концентраційний табір смерті 1940-1945 років». Це зроблено на прохання Польщі, оскільки у світовій пресі цей об'єкт досить часто називали «польським концтабором смерті».
Зі списку світової спадщини ЮНЕСКО вперше з часу його запровадження 1972 року викреслено один об'єкт - розташований в Омані священний природний заповідник, який є домівкою рідкісних антилоп виду Онікс. Уряд Оману прийняв рішення вирубати 90 відсотків лісів цього заповідника, в результаті чого поголів'я антилоп тут скоротилося з 450 в 1996 році до 65 особин. Є й інші «кандидати на виліт». Так, експерти ЮНЕСКО попередили Чехію, що зведення хмарочосів у Празі може завдати непоправної шкоди загальному вигляду та окремим історичним об'єктам цього казкового міста. Міська влада Праги вже прийняла рішення про зведення в історичній частині міста 31-поверхового житлового будинку та готелю у вигляді циліндра висотою 21 поверх.
Список світової спадщини ООН охоплює понад 800 об'єктів, які мають особливе значення для людства з огляду на культурну чи природну цінність.