Президент України Віктор Ющенко на 15-му саміті Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС), який завершився вчора у Стамбулі, запропонував створити Чорноморську зону вільної торгівлі, яка була б заснована на правилах і нормах СОТ. Поки не вiдома реакція учасників саміту на цю ініцативу, і вона може бути дуже різною, адже до ОЧЕС входять такі «різноформатні» держави, як Туреччина, Албанія, Сербія, Грузія, інші. Але в будь-якому разі, пропозиція розвивати масштабні проекти, як-то будівництво кільцевої автотраси навколо Чорного моря, знайшла схвалення в багатьох учасників зустрічі.
Ще одна тема, зініційована до розгляду Україною, — розвивати енергетичні проекти (насамперед, звісно, йдеться про нафтогін «Одеса—Броди—Гданськ») та в цілому виробити принципи спільної енергетичної політики. Про це у виступі, який називався «Схід зустрічає Захід: нові кордони енергетичної безпеки», заявив український Президент. Віктор Ющенко ненав'язливо нагадав про домовленості нашої країни, Азербайджану, Грузії, Литви, Польщі, озвучені на краківському саміті наприкінці травня, щодо створення спільного простору видобутку і транзиту енергоносіїв. Причина зрозуміла, і щоб її ще раз не називати вголос, дипломатично вона була подана так: «Сьогодні існує ключова проблема, яка полягає в спробах монополізації експортних і транзитних потоків енергоносіїв. Це небажана і дуже небезпечна тенденція». Усі присутні озирнулися кудись у напрямку стільця, зайнятого Володимиром Володимировичем Путіним.
«Хазяїн саміту», президент Туреччини Ахмет Сезер, звітуючи перед журналістами про результати стамбульського саміту, згадав про рішення поглибити співпрацю країн ОЧЕС в енергетиці, в транспортних проектах, а також у інших горизонтах життя — тут і екологія, і туризм, і наука з технологіями, і боротьба з тероризмом. Пан Сезер констатував, що ОЧЕС нарешті починає інституалізуватися. Може, з неї і буде толк. Адже досі оглядачі давали цій організації не вельми високу оцінку, констатуючи об'єднання в ній вельми різних держав з надто розмаїтими інтересами, державними устроями та ставлення до демократії в її західному розумінні.