Голова Харківської облдержадміністрації Арсен Аваков звинуватив керівництво НАК «Нафтогаз України» в упередженому ставленні до приватних газодобувних компаній регіону. Останні, за його словами, помітно знизили виробничі об'єми, оскільки вищезгаданий державний монополіст відмовляється включати їхню продукцію в загальний баланс газу України. Тобто вимагає за таку послугу відповідних преференцій.
Озвучені паном Аваковим схеми мають тіньовий характер і щонайменше дві форми. По-перше, як стверджують «приватники», до них не раз надходили пропозиції від окремих чиновників НАКу «взяти участь у розподілі прибутку від реалізованого газу». А по-друге, НАК підштовхує недержавні компанії до реалізації «блакитного палива» за дуже низькими цінами. «Якщо ви добули газ із свердловини, яку пробурили, то вам його треба віддати до національної труби, — говорить голова облдержадміністрації. — А на ній сидить національна компанія «Нафтогаз України» і каже — у вас довідка №86 не підготовлена. Тобто існують традиційні бюрократично-корупційні схеми. Я називаю їх шантажем. Багато хто вживає при цьому словосполучення «вимагають відкату». Ще хтось говорить про державну корупцію» . У результаті «приватники» скоротили обсяги добування «блакитного палива» на 50—70 відсотків. І це в той час, коли газові проблеми вже кілька років поспіль в Україні вважаються найгострішими.
Між НАК та Харківщиною виникло ще одне непорозуміння — земельне. Незважаючи на те, що на календарі вже кінець червня, сторони до цих пір не підписали цьогорічний договір про співпрацю. Як повідомляє прес-служба облдержадміністрації, причина всьому — невиконання компанією договору півторарічної давності, згідно з яким НАК зобов'язувався вкласти у розвиток найбільшого газодобувного регіону 20 мільйонів гривень. Це по-перше. А по-друге, підприємства НАК заборгували харківським аграріям чималі суми за оплату втрат сільськогосподарського виробництва. Йдеться про мільйони гривень. З цієї причини облдержадміністрація змушена була у квітні «припинити узгодження на використання для видобутку нафти та газу земель сільськогосподарського призначення». За інформацією обласних чиновників, НАК неодноразово давала гарантії про сплату вищезгаданого боргу, але за час, що минув, не компенсувала жодної копійки.
Столична компанія на бунт харків'ян відреагувала з блискавичною швидкістю, розгледівши у виступі Арсена Авакова елементи «політичної помсти» і затребувала від нього незаперечних доказів своїх звинувачень. У зворотному випадку опоненти шукатимуть правду в суді. Заяву «губернатора» у «Нафтогазі» пояснюють намаганням обласного голови приховати в такий спосіб власні прорахунки у керівництві регіоном. Зокрема, ту обставину, що Харківщина залишається найбільшим боржником цієї галузі. У свою чергу пан Аваков пропонує розглянути газову суперечку на засіданні РНБО, оскільки конфлiкт, на його думку, завдає чималої шкоди регіону.
До речі, нинішній конфлікт між головою облдержадміністрації та столичними управлінцями — вже другий за останні кілька місяців. Весною пан Аваков подав на «Нафтогаз України», НКРЕ та Кабмін позов з вимогою відмінити встановлені ними захмарні газові тарифи для власників приватних будинків. Суд першої інстанції «губернатор» виграв. Наприкінці цього місяця справа розглядатиметься в апеляційному суді.