Причина — пошесть африканської чуми свиней, що гуляє в Грузії з середини травня і вже загубила понад двадцять тисяч голів. Африканська лихоманка, або хвороба Монтгомері, проявила себе практично у всіх регіонах східної та західної Грузії, за винятком високогір'я та чорноморського узбережжя Аджарської автономії. Зважаючи на це, Департамент ветеринарної медицини України з 7 червня видав заборону на ввіз до України грузинської продукції із сировини тваринного походження.
Заборонено ввозити будь-яку м'ясну продукцію, не лише свинину, а й, наприклад, набагато традиційнішу для Грузії баранину. Нема гарантії, що ці барани не контактували із зараженими свиньми, і не факт, що їхнє м'ясо не обробляли в одному приміщенні чи перевозили поруч, стверджують у Департаменті ветмедицини. Тут переконані, що шкоди товарообігу між Україною та Грузією заборона не завдасть, адже м'ясо із Сакартвело — крапля в морі українського попиту. Його везуть, в основному, приватно і потроху. Тепер такі м'ясні гостинці з братньої високогірної країни при в'їзді в Україну вилучатимуть.
Заборону ввели після того, як міжнародні ветеринарні організації провели інспекцію і офіційно визнали факт пошесті африканської чуми свиней у Грузії. Україна покладається на ці висновки, і заборону на грузинське м'ясо знімуть лише тоді, коли Світова організація здоров'я тварин дасть відбій «свинячій чумі».
У природних умовах на африканську чуму хворіють і дикі, і свійські свині. Зараження відбувається при контакті здорових свиней із хворими та носіями вірусу, а також через корм, пасовища, транспорт, забруднений виділеннями хворих свиней. Комахи, хижі птахи й звірі, собаки можуть переносити вірус.