Від учора з самого ранку кримські татари пікетують будинок виконкому Сімферопольської міськради. Мер оголосив робочий день вихідним і скасував прийом громадян, а татари обіцяють тримати облогу до тих пір, поки Геннадій Бабенко не скасує своє рішення про встановлення в центрі міста пам'ятника Катерині Другій. Нагадаємо, що 3 червня, у День Сімферополя, «пам'ятникова» імператриця ледь не стала приводом для сутичок між татарами та проросійськи налаштованими кримчанами.
Поки що йдеться лише про пам'ятну дошку на місці, де за Російської імперії стояв пам'ятник цариці Катерині Другій, який, у свою чергу, зруйнували за імперії радянської, передає інтернет-сайт «Майдан». Згодом міська управа на чолі з міським головою Геннадієм Бабенком збирається відновити цей пам'ятник. Кримські татари проти: вони вважають Катерину ІІ завойовницю Криму, першопочатком і причиною своїх подальших поневірянь. Тож позавчора, коли до 223-ї річниці Сімферополя влада міста запланувала офіційне відкриття дошки, Меджліс кримськотатарського народу одразу заявив, що цього так не залишить. Та й встановлення дошки мало відбутися без відповідних процедур, і на це не було жодних офіційних дозволів.
На допомогу «царистам» визвалися залітні з Росії козаки, тож над Днем міста нависла реальна загроза побоїща. Однак навіть це не похитнуло рішучості міської влади, і лише тиск правоохоронців, які вирішили не допустити бійок, змусив «катерининців» перенести бучне відкриття з 17-ї години на 11-ту ранку. Натомість усе пройшло тихо, майже безлюдно. Відкриття супроводжували ряжені, у військових строях часів Петра І, які Катерина якраз і скасувала, та все ті ж «казакі», які вигукували антиукраїнські та антитатарські гасла. Так що на офіційно оголошену 17.00 все було готове. У призначений час до парку прийшли понад півтисячі кримських татар, з одного боку, і активісти проросійських організацій — з іншого. Їх розділяв кордон iз 1200 міліціонерів, тож усе обійшлося мирно.
* * *
Козацькі товариства Одещини протестують проти спроб місцевих депутатів знести пам'ятник військовим морякам у центрі Одеси, що повстали проти російського царату на броненосці «Князь Потемкин Таврический» в 1905 році, і встановити на цьому місці пам'ятник російській імператриці Катерині II. Заяву про це від імені діючих на території регіону 13 козацьких товариств оприлюднив отаман Чорноморського козацького з'єднання Сергій Гуцалюк. У спільній заяві, оприлюдненій на засіданні політичної консультативної ради і адресованій Президенту України, керівництву Одещини та місцевих правоохоронних структур, міститься заклик «втрутитися й попередити виникнення громадянського протистояння та конфлікту на національному грунті, який розпалюють деякі депутати Одеської міськради», намагаючись звести в центрі Одеси один із пам'ятників-символів колоніальної залежності народів, від яких рішуче позбавляються країни вільної Європи. Як вважають автори документа, зокрема лідер Асоціації козацьких товариств «Січ» Микола Свінцицький, отаман Чорноморського козацького війська Анатолій Петько, отаман «Одеської січі» Іван Коваль та інші, «всупереч сучасним реаліям та здоровому глузду», в Одесі силкуються встановити пам'ятник лютому катові Запорізького козацтва, ліквідатору гетьманства і жорстокому переслідувачу української мови та культури. «Таке враження, — акцентують лідери 13 козацьких товариств регіону, — що дехто з депутатів досі перебуває у XIX столітті і вважає, що соціально-економічні, транспортні та інші важливі для одеситів проблеми вже розв'язано. Знайшовся з-поміж них і такий, що зголосився за власний кошт відлити в металі статую тієї, що, за оцінкою Тараса Шевченка, «доконала вдову-сиротину». Паралельно низка місцевих ЗМІ, заснованих українофобами, силкується реанімувати міф про добру царицю і «Новороссію», зазначають автори звернення-протесту, зауважуючи, що «ще сто років тому цей міф спростував відомий одеський історик В. Яковлєв, якого аж ніяк не запідозриш в українофільстві».
Допустити встановлення пам'ятника російській імператриці, вважає одеське козацтво, означає солідаризуватися з її політикою русифікації України, «відверту підтримку нинішніх антидержавницьких сил, які в Одесі об'єднуються, на наше переконання, за кошти російських спецслужб і спрямовуються всілякими кауровими, черновими на дестабілізацію політичної ситуації, розпалювання ворожнечі на міжетнічному, міжконфесійному та мовному грунті». Причому таке ставлення до реанімації символів «Новоросії», зазначається у заяві на адресу глави держави, «не лише лідерів козацьких структур, а й місцевих науковців — істориків, культурологів, краєзнавців, письменників, що засвідчила низка звернень-протестів до уряду і публікацій у центральній пресі.
Нагадавши, що в 1992 році вже відбулася сутичка між міліцією та козаками, що протестували проти перейменування однієї з центральних вулиць міста на Катерининську, козацькі та інші громадські організації наголошують, що зроблять усе можливе «для недопущення глумління над історико-культурними пам'ятками та символами українського та інших народів, що постраждали від імперського гніту».