Тварини просто вимирають — за даними Київського-еколого культурного центру, минулого року у зоопарку померли 50 ссавців, а народилося лише 35. Риб, плазунів та амфібій разом втратили 65, а надійшло тільки 10. При цьому від старості вимирає лише незначна частина підопічних зоопарку, решта — від хвороб, недбалості, нелюдського ставлення та умов життя.
Прикладів вистачає. Особливо не щастить ведмедям. Минулого року померла ведмедиця, причина — пневмонія, тобто запалення легенів. Як вдалося дізнатися екологам від працівників зоопарку, завідуючий відділом просто не розпорядився настелити у вольєр тирси, і холодної пори року тварина мусила спати на голому бетоні. Інший випадок: тянь-шанську буру ведмедицю Динару, з порушенням усіх санітарно-біологічних норм і правил, підселили у вольєр до гімалайського ведмедя. Характерами вони не зійшлися — Динара забилася в куток і почала битися головою в бетонну стіну, аж поки не розбила її до кісток. Зранену ведмедицю довелося приспати, а вона була унікальною, і потомство її зараз прикрашає найкращі зоопарки світу. Ще одна ведмедиця, яка називалася Чудо, ніяк не хотіла переходити з вольєра у вольєр, тож доглядач вирішив підігнати її гумовими кулями з пневматичної зброї. Ведмедиця ошаліла від страху й почала битися у всі стіни, аж пробила одну з них і потрапила на територію вдвічі більших ведмедів, які одразу накинулися на неї й порвали до смерті. Подібна історія трапилася і з лисицею, до якої в загорожу заліз чи то пес, чи то вовк і її загриз. Вона поповнила список звiрiв, що, згідно з документами, загинули від «травматичного шоку». Про такі випадки працівники зоопарку не раз писали доповідні записки дирекції, проте жодних заходів та не вжила, стверджує Володимир Борейко, директор Київського еколого-культурного центру.
Цільове фінансування розвитку Київського зоопарку міська влада припинила, поставивши його на умови самоокупності. Відтак зараз його намагаються перетворити у парк розваг, з ігровими майданчиками, атракціонами, батутом й музикою, які тварин пригнічують і лякають до смерті, спричиняючи розрив серця. Натомість у вольєрах немає нормальних вентиляції, каналізації та водопостачання, що особливо відчутно влітку, коли довго милуватися тваринами не дає нестерпний сморід, у якому вони живуть.
Федір Ромаш, новий директор Київського зоопарку, не заперечує цих фактів, проте одразу знімає з себе відповідальність за ті з них, що трапилися до його призначення у жовтні минулого року. Аби з'ясувати, хто винен у смерті тварин, пан Ромаш створив навіть спеціальну комісію, однак її робота загрузла — багато відповідальних, а просто свідки вже позвільнялися. За розірвану лисицю завідуюючий відділом отримав догану.
Якщо умови утримання тварин не поліпшать, екологи обіцяють позивати керівництво зоопарку до суду.