Сьогодні в Сеймі (парламенті) Латвії відбудеться перший тур президентських виборів. У бюлетені для голосування внесено два прізвища — Валдіса Затлерса та Айварса Ендзіньша. Для перемоги в першому турі достатньо набрати 51 зі 101 голоса депутатів. Якщо жодному з претендентів це не вдасться, то відбудеться другий тур. Якщо і тоді жоден із кандидатів не набере 51 голос, то з президентських виборів вибуває той кандидат, який набрав менше голосів, і проводиться третій тур уже з одним претендентом. Якщо він не заручиться підтримкою щонайменше 51 депутата, то проводяться повторні вибори з висуванням нових кандидатів.
Діючий президент Вайра Віке-Фрейберга сходить із політичної сцени. Ця мила жінка, яку на батьківщині називають просто ВВФ, є дуже сильною, незалежною та мужньою особистістю. Під час святкування 60-ї річниці перемоги вона поїхала до Москви і висунула вимогу, щоб Кремль визнав, що 1945 року одних окупантів змінили інші. Вайра Віке-Фрейберга залишить президентський палац у Ризі 7 липня. Без праці не залишиться, оскільки до кінця року має щільний графік лекцій у різних університетах світу. Ця жінка-поліглот, психолінгвіст за освітою, до перемоги на президентських виборах не займалася політикою. Вона виїхала з країни з батьками 1944 року, а повернулася на батьківщину лише через 55 років.
Її називають кращим з усіх президентів, що їх будь-коли мала тримільйонна Латвія. Пані Віке-Фрейберга провела свою країну в НАТО і ЄС, зробила її відомою у світі, заприятелювала з президентом США, провела в Ризі саміт НАТО, приймала у себе в країні британську королеву та японську імператорську родину, сама здійснила десятки закордонних візитів. Зачаровані нею голландці назвали новий вид тюльпану на її честь — Вайрою. Навіть запеклі російські шовіністи, яких не бракує в Латвії, не відважуються відкрито нападати на пані президентку. Жоден з двох претендентів не дотягує за масштабом особистості до цієї жінки. Затлерс є лікарем-травматологом, якому бракує управлінського та політичного досвіду, а Ендзіньш, висунутий лівою партією «Центр згоди», правником з комуністичним минулим.
Вайра Віке-Фрейберга завершає свій пост на гідному акорді. Зокрема, 29 травня вона подала в офіційній газеті прийнятий Сеймом договір про кордон між Латвією і Росією. Рішення набуло чинності вже вчора. Договір, до якого йшли з часу відновлення Латвією незалежності, був підписаний 27 березня в Москві прем'єр-міністрами двох держав і, незважаючи на протести окремих фракцій парламенту, був ратифікований Сеймом. Російська сторона договір ще не ратифікувала. Посол Росії в Латвії Віктор Калюжний пообіцяв, що він буде переданий до Держдуми Росії для ратифікації до кінця липня.
Після сходження з високої посади Вайра Віке-Фрейберга присвятить себе своєму найбільшому захопленню, з яким, втім, не розлучалася і на посаді глави держави, — етнографії та поезії. Нещодавно у Франції була видана її книга «Логіка поезії: структура дайн і поетика». Варто пояснити, що дайни — це народні ліричні пісні обрядового, побутового і суспільно-політичного характеру. «Якщо в мене стане сили і здоров'я, то я продовжу дослідження дайн. Я так вирішила. Сподіваюсь, моя праця буде цікава й іншим народам, не лише французам», — зізналася пані президент. Також нещодавно з'явився компакт-диск з дайнами, на якому глава держави співає одну з пісень.