Учора на свято Вознесіння Господнього в Москві в храмі Христа Спасителя відбулося підписання Акту про канонічне спілкування — власне, угоди про об'єднання Російської православної церкви (РПЦ) в РФ та Російської православної церкви за кордоном (РПЦЗ). Документ у присутності президента Росії Володимира Путіна підписали патріарх РПЦ Алексій ІІ та першоієрарх РПЦЗ митрополит Лавр.
Водночас документ не розтлумачує, в який спосіб відбуватиметься об'єднання: чи Російська церква дійсно стане єдиною і глобальною, чи відбудеться розкол у зарубіжній, зазначає сайт Газета.ru.
Переговорний процес про об'єднання двох церков тривав три роки і просувався надзвичайно важко. Закордонна православна церква незмінно наполягала, що бачить себе «самоврядною частиною помісної Російської церкви», що означає спільну участь ієрархів у архiєрейських соборах, але не передбачає жодних спільних кадрових чи адміністративних рішень.
Експерти вважають, що перші роки адміністративного об'єднання двох церков насправді не буде, а сторони спілкуватимуться на рівних, по-світськи кажучи — на засадах конфедерації. Але така автономія не може тривати довго. Директор Інституту вивчення релігії в країнах СНД і Балтії Микола Митрохін вважає, що самоврядування РПЦЗ триватиме не більше 10—15 років, а потім її повністю поглине РПЦ. Така асиміляція може або пройти спокійно, або спричинити розкол РПЦЗ. Деякі «закордонники» надалі виступають проти об'єднання, оскільки впевнені, що РПЦ привласнить усі храми та іншу власність РПЦЗ, яка десятиліттями накопичувалася російською діаспорою.
З іншого боку, дві церкви просто потребують одна одну з практичних міркувань. РПЦ у результаті об'єднання стає глобальною православною церквою, а РПЦЗ потребує фінансування, оскільки представники першої хвилі еміграції після більшовицького перевороту 1917 року в Росії та їхні діти вимирають, а наступні покоління асимілюються і відходять від цієї церкви. Представники останньої хвилі еміграції в більшості є вихованими за радянських часів атеїстами і нову кров (та гроші) в життя церкви не вносять.