Офіційна Варшава планує остаточно вирішити питання комуністичних пам'ятників. І шукає хіба досконалішої правової форми. Фракція «Права і справедливості» пропонує спеціальний «декомунізаційний» закон; у свою чергу, Міністерство культури прагне «дипломатичнішого» розв'язання. Щоправда, в обох версіях жодних суперечок щодо необхідності усунення комуністичних «сувенірів» немає. Загалом суть запроваджуваної «чистки» можна охарактеризувати так: «мир — солдатським могилам, війна — символам комуністичного панування».
Наразі між Варшавою та Москвою розгорілася справжня війна натяків, котра з новою силою затягує країни у вир вічної суперечки, адже російське МЗС висловило «розчарування з приводу отриманої з Польщі інформації про підготовку проекту закону, що уможливлює демонтаж пам'ятників радянських солдатів», а президент РФ Володимир Путін у промові з нагоди 9 Травня, виголошеної з трибуни Мавзолею на Красній площі, обурився спробами окремих країн колишнього соцтабору «писати історію наново». Водночас жодних офіційних звинувачень на адресу Варшави не надійшло. У свою чергу, прем'єр-міністр Польщі Ярослав Качинський дипломатично заявив, що «ніхто не буде втручатися у те, які у Польщі назви вулиць і які пам'ятники стоять у польських містах».
Наразі ж міністр культури Казимир Уяздовський наголосив, що підготовлюваний у його відомстві законопроект, який передбачає демонтаж комуністичних пам'ятників, не створює причин для інциденту, адже не передбачає «різниці в оцінках найновішої історії». За словами міністра, одним із пунктів буде дозвіл польським «губернаторам» усувати пам'ятники, що залишилися від двох найбільших тоталітарних режимів — комунізму і нацизму. Варто зауважити, що подібна формула використовувалася у польському законі про Інституту національної пам'яті, але навряд чи вона буде актуальною, позаяк пам'ятників епохи нацистської окупації в Польщі немає жодного.
Водночас, як наголосив міністр Уяздовський, демонтаж комуністичних пам'ятників не охоплює мавзолеїв та цвинтарних меморіалів, де спочивають солдати, які полягли на території Польщі. А у самому проектi закону з 54 пунктів лише два стосуються комуністичної проблематики.
Головна відповідальність за дотримання нового законодавства впаде на органи місцевого самоврядування, котрі паралельно діставатимуть у розпорядження кошти Європейського Союзу на перебудову і реконструкцію вулиць і площ. Водночас про конкретні суми ще не йдеться, та й, зрештою, точної ревізії кількості комуністичних пам'ятників у Польщі не проводилося. Річ у тім, що найбільш одіозні монументи розвалили на початку 90-х без усяких законів, так би мовити, по-простому, силами громади.
Наразі ж Інститут національної пам'яті готує рапорт, що стосується не менш гострого питання — декомунізації населених пунктів. Цей звіт має бути опублікований за кілька місяців. І саме співробітники ІНП, якщо знаходитимуть невідповідні назви з попередньої доби, звертатимуться до влади того чи iншого міста з пропозицією змін.