Лави противників польської люстрації несподівано поповнив один із найавторитетніших політиків, екс-міністр закордонних справ і нинішній депутат Європарламенту Броніслав Геремек. Цей шанований в усьому світі політик, що стояв біля витоків «Солідарності» і був одним із учасників «круглого столу» 1989 року, під час якого комуністи обговорювали умови передачі влади демократичній опозиції, категорично відмовився складати люстраційну заяву. Згідно з новим законом Польщі, цю процедуру мають пройти усі державні чиновиники відповідного рангу, а також євродепутати. Незважаючи на це, Геремек, єдиний з євродепутатів від Польщі, категорично відмовився від повторної перевірки на предмет співпраці з комуністичними спецслужбами. На думку Броніслава Геремека, позбавити його мандата неможливо, адже три роки тому, подаючи необхідні документи для висунення в євродепутати, він уже складав люстраційну декларацію. Але, за оновленим законом, неподання декларації до 19 квітня автоматично означатиме припинення депутатства. Щоправда, цей закон оскаржено у Конституційному суді Польщі.
Скандал поглибив відкритий лист, в якому шанований дисидент наголосив, що оновлений люстраційний закон «порушує моральні принципи, загрожує свободі слова, незалежності мас-медій, автономії академічних інституцій». Це все, на думку євродепутата, «творить своєрідне «міністерство правди» чи «поліцію пам' яті», а громадянина робить беззахисним перед кампанією наклепів, послаблюючи судовий захист його справ».
Президент Європарламенту Ганс-Герт Потттерінг заявив про цілковиту підтримку Геремека, котрого охарактеризував як «одну з найвеличніших особистостей в Європейському парламенті». Складність полягає у тому, що досі не траплялося подібних казусів; формальне відкликання депутата повинно юридично обгрунтовуватися «матірною країною» і бути згодом затверджене президентом Європарламенту. Фракції зелених, соціалістів, лібералів та демократів одностайно підтримали Геремека. Натомість «позиція професора Геремека стурбувала і засмутила» прем' єр-міністра Польщі Ярослава Качинського, котрий назвав її «шкідливою», такою, що псує міжнародний імідж країни. Наразі юридичних висновків офіційна Варшава не робить. А якщо навіть ці «висновки» будуть неприхильні, то у будь-якому разі Броніслав Геремек зможе «повторно» стати «національним героєм».