Останнім часом фестиваль «Київ травневий» за своєю стабільністю не поступався... цвітінню каштанів на Хрещатику. Хоча каштанам процес «запалення свічок», навіть попри сумнівну екологію, давався таки простіше. У той час, як Олексію Кужельному, генеральному директору і художньому керівникові «Києва травневого», кожен «фест» коштував величезної кількості нервових клітин, часу і здоров'я. Але вісім фестивалів «Київ травневий» до свого активу записав — його афіші завжди вабили виставами-легендами, а сама імпреза, що зазвичай тривала кілька тижнів, примудрялася тішити киян лише якісними подіями. На цифрі «9» «Київ травневий» спіткнувся — «підніжку» поставила Київська міська влада, замовник фестивалю, яка цьогоріч вирішила його не проводити.
Офіційне пояснення такого рішення звучить сухо і сумнівно: у зв'язку з політичною нестабільністю в країні та неможливістю гарантувати безпеку гостям.
«Така ситуація у моїй практиці виникла вперше, — говорить Олексій Кужельний. — Не пригадаю нічого подібного навіть з міжнародного досвіду... Але Київрада, звісно, має право вирішувати, проводити цей фестиваль чи ні. До речі, з цієї ж причини свої гастролі до Євпаторії скасував Театр імені Лесі Українки... Сьогодні для нас найголовніше завдання — вийти з цієї ситуації з найменшими втратами та найбільшим благородством . Ви знаєте, всі гості до нас їдуть, як правило, за свій рахунок, гонорарів ми їм теж не виплачуємо... Не виключаю, що деякі вистави, із заявлених у «Києві травневому», ми таки покажемо. Але вже не у рамках фестивалю, а в рамках культурного обміну...»
Цього року планувалися спільні проекти з театрами Швеції, Швейцарії, Німеччини, Кореї, Молдови, Болгарії... Славне театральне місто Санкт-Петербург на фестивалі мали представляти аж три легендарні театри — БДТ, «Лєнсовєта», а також Театр на Літейному. Олексій Кужельний розповів, що уже й програму склали, і буклет виготовили, і навіть відеоматеріалами запаслися... «Наразі ж, — жартує Олесій Павлович, — можна проводити «Київ травневий» у ЗМІ — друкувати фотографії з вистав, які ми планували показати».
Попри всю неприємність ситуації, Кужельний вважає, що підстав для паніки немає. Бо проблему фінансування «Києва травневого» міська влада не піднімала, а говорила лише про політичну нестабільність у країні. «Хоча, знаєте, — продовжує Олексій Павлович, — нам уже кілька років поспіль надсилає запрошення один ізраїльський фестиваль. Думаю, за цей час їм довелося пережити значно більше потрясінь, ніж нам. Мабуть, вони вже навчилися жити в таких умовах, для нас же це — стрес».
Попри все, у майбутнє пан Кужельний дивиться з оптимізмом. І навіть не сумнівається в тому, що політичні пристрасті рано чи пізно стихнуть, а накопичений досвід дозволить провести наступний фестиваль на найвищому рівні.