Нібито ще й не пізно — 17-та година 31 березня, — а назустріч трапляються все більші групи людей, які йдуть у напрямку, протилежному Європейській площі. На запитання кореспондентів «УМ», чому вони всі йдуть угору по Грушевського (чи не запланований там, бува, якийсь інший мітинг?), відповідає стомлена літня жінка з хлопчиком років п'ятнадцяти: «Ні, мітинг там, унизу (показує в бік Європейської площі), але ми своє відмітингували — нас уже додому везуть. А ви сходіть, там весело...».
І справді, музику чути ще здалеку — фольклорні мотиви. Пришвидшуємо крок, на ходу екіпіруючись помаранчевим шарфиком. Цікаво, як на «чужу» символіку відреагують симпатики коаліції. Виявляється, абсолютно байдуже — на відміну від того ж 2004-го, коли поява «помаранчевих» у таборі «синьо-білих» відразу викликала бурхливі політичні дискусії.
На сцені Європейської площі саме танцювали гопака. Ведучий бадьоро оголошує, що виступав ансамбль Податкової академії з Ірпеня. «Ось-ось перед нами виступить наш лідер, наш Віктор Янукович!». «Ось-ось» — це, виявляється, «через кілька хвилин», а поки послухайте, дорогі гості, виступ іншого шанованого чоловіка — ректора тієї самої Податкової академії, народного депутата Петра Мельника.
Сяючий ректор із солідним стажем гнобителя опозиції цього разу не говорить про політику, а... читає вірша. З душею читає, дуже виразно — здається, в особі Петра Володимировича сцена втратила талановитого актора. «Я твердо знаю: є одна-єдина, з якою сум і радість розділю...» — це текст пісні, яка була гімном прокучмівського блоку «ЗаЄдУ!» зразка 2002 року. «На біс» пан Мельник вирішує її ще й проспівати. Виходить ну просто «караоке на майдані» зі «співучим ректором-2».
«А зараз на цю сцену зійде наш лідер...» — знову починає «заводити» публіку ведучий. Публіка не заводиться — і недарма, адже замість Януковича на сцені з'являється черговий танцювальний гурт. Протягом наступної години лідера оголошують ще разів із десять, а він усе не йде. «Мабуть, намагається на черговому «круглому столі» вмовити Ющенка не розпускати парламент», — жартують такі ж, як і ми, сторонні спостерігачі. Їх не бракує, адже на майдані Незалежності вже розпочинається акція об'єднаної опозиції, і її учасники час від часу проходять через подвійний міліцейський кордон, який розділяє два «конкурентні» майдани — «на екскурсію». «Біло-блакитних» у гостях у «помаранчевих» можна помітити значно рідше — можливо, через те, що опозиційний майдан зібрав уп'ятеро більше народу. А може, їм справді нецікаво — послухати музику й попити пива можна і на Європейській площі, а за візити на «чужий» майдан ніхто не доплатить.
Показовий приклад політичної свідомості «делегатів форуму національної єдності» у спробі подискутувати на тему «чий мітинг кращий». Симпатик опозиції — під впливом емоцій — прихильнику коаліції: «Ми — народ, а ви — масовка!». Учасник «синьо-білого» мітингу-форуму: «Ну і что?».
Як з'ясувалося, мітинг-форум-концерт «синіх» замість 13.00, як було заплановано, розпочався на годину пізніше. Запізнення вельми обурило деяких студентів, які не мали жодного бажання стояти за ті самі гроші зайву годину. Але таки довелося.
Як з'ясували кореспонденти сайту «Майдан», «делегатам Форуму національної єдності» — принаймні тим, яких привезли від Харківського водоканалу, — платили 100 грн. добових і давали по три дні відгулів. Непоганий приробіток, якщо врахувати ще й безкоштовний транспорт до Києва та можливість оглянути древню столицю погожого вихідного дня.
«Екскурсантів» розважали високоповажні промовці: штатний «ніхто» Партії регіонів Василь Кисельов закликав у понеділок і вівторок приходити до Кабінету Міністрів та Верховної Ради, аби «не допустити державного перевороту»; лідер Компартії Петро Симоненко розповідав щось про «зборіща националістов» і закликав скасувати посаду Президента...
Прийшов нарешті й довгоочікуваний Віктор Янукович — без краватки. Миролюбно порадив своїм прихильникам «не висловлювати ніяких емоцій» щодо «закликів до антиконституційних дій, які лунають сьогодні від деяких високопосадовців». «Ми завжди повинні все робити тільки спокійно, з добром і з любов'ю», — попередив Прем'єр. І категорично заявив: «Ми ніколи не будемо сприймати будь-які ультиматуми, які знаходяться за межами права і за межами Конституції». Це — до Президента, котрий перед тим на з'їзді «Нашої України» висунув коаліції жорсткі умови, в разі невиконання яких пообіцяв розпустити Верховну Раду.
...Не встигли впасти на землю останні шматочки сріблястого конфеті на честь завершення виступу Прем'єра, а народ із площі ніби вітром здуло. Подальший концерт слухали тільки найстійкіші. Здавалося б, народній (!) артистці України Наталі Бучинській, яка його завершувала, не пощастило: до її виступу близько дев'ятої вечора перед сценою витанцьовувало зовсім небагато молодих людей, яких оператори телеканалу «Україна» перетворювали на ледве не всуціль заповнену площу. Але аудиторію Бучинській забезпечив... опозиційний Майдан. Його учасники, розходячись по завершенні «помаранчевої» акції, чули гучне «бум-ца-ца» з Європейської площі й заходили «в гості» на «голубу дискотеку». Тож і вийшло, що слухачі виступу Бучинської активно розмахували помаранчевими «нашоукраїнськими», біло-червоними БЮТівськими й малиновими прапорцями «Народної самооборони», а хтось навіть витяг плакат «Так! Ющенко» дворічної давнини.
«Попсували картинку» телевізійникам і журналісти «УМ», розмахуючи великим помаранчевим прапором. «Ето же нє ваш концерт! — обурився якийсь дідусь. — Как вам нє стидно, ідітє обратно на свой майдан». Йому нагадали, що це концерт «за національну єдність».
Мітинг на «синьо-білій» площі завершився скандуванням «зРаду — геть!»...