Арсеній Яценюк учора давав свою першу пресову конференцію в іпостасі голови зовнішньополітичного відомства України. Хоч недосвідчений у новій для себе царині міністр ще користується підказками речника МЗС Андрія Дещиці, виглядає він упевнено й тримається з невластивою кадровим дипломатам жвавістю. Спiлкування iз пресою відбулося відразу по тому, як Арсеній Яценюк мав зустріч з іноземними дипломатами, які працюють в Україні.
Міністр повідомив, що його наступні візити будуть до Москви й Вашингтона. До російської столиці шеф українського МЗС поїде вже третього квітня, супроводжуючи Президента Віктора Ющенка в його офіційному візиті. «Росія для нас надзвичайно важлива, — сказав Яценюк. — Є єдиний підхід в українсько-російських стосунках — це взаємовигідні, прагматичні стосунки».
Натомість щодо іншого напряму зовнішньої політики, євроатлантичного, то глава МЗС натякнув, що підтримує Прем'єр-міністра Віктора Януковича, який минулого вівторка знову переконував європейців у Брюсселі, що Україна не готова до вступу в НАТО. «На моє переконання, цей візит (до Брюсселя. — Ред.), можливо, став першою щаблиною для формування єдності української позиції у світі», — оцінив учора Арсеній Яценюк євровояж Януковича. І ця фраза дещо здивувала журналістів. Чи залишиться МЗС бастіоном євроатлантичної інтеграції, чи «єдина українська позиція» у світі диктуватиметься «коаліцією національної єдності» та її лідером?
Принаймні про рух України до НАТО, слід розуміти, не йдеться. Арсеній Яценюк перечитав план дій Україна—НАТО за 2006 рік і знайшов там вимоги чесних виборів, реформ та демократії. «Це план, який абсолютно тотожний плану дій Україна—ЄС, це ті стандарти, які закладаються при співробітництві в рамках СНД, це ті принципи й стандарти, які вкладаються в проекти угод щодо Єдиного економічного простору, — порівнює він. Відтак висновок: — Давайте дивитися на питання не вступу в НАТО, а на питання тих реформ, яких потребує Україна. А куди будем вступати, вирішимо тоді, коли будуть вирішені всі структурні та інституційні реформи». Риторика до болю знайома, чи не так?
Характерно, що на запитання, як він діятиме, розтягнувшись у політичному шпагаті між Президентом і главою уряду, пан Яценюк відповів: «Шпагат — один з основних елементів дипломатії. Не основне, в якій ти позі, основне — як ти себе почуваєш і наскільки ти ефективний у цій позі». У шпагаті Яценюкові зручно. А наскільки ефективною буде така політична гімнастика шефа МВС — покаже час.
Улюблена тема нового міністра, на якій він може «скакати» довго й охоче, — це економізація зовнішньої політики. За словами Арсенія Яценюка, МЗС має посилити зовнішньоекономічну діяльність та налагодити співпрацю з Міністерством економіки. Першочерговими завданнями, на думку міністра, є вступ до Світової організації торгівлі та створення зон вільної торгівлі з ЄС та в рамках СНД. «Ми будемо пропонувати Міністерству економіки змінити директивний наказ і посилити роль торговельно-економічних місій як торговельних посланців України за кордоном», — наголосив міністр. Слід нагадати, що його попередник, Борис Тарасюк виступав за скасування торговельно-економічних місій як рудимента радянської монополії на торгівлю. Зовнішньополітична діяльність, на думку Яценюка, має бути «багатовекторною»: «Україна повернута як на Схід, так і на Захід, тому що на Заході ринки капіталів, а на Сході — ринки збуту».