Кілька хвилин по першій до «УМ» зателефонував чоловік, який не назвався, але повідомив, що біля одного з корпусів Національного експоцентру в Києві знайшли останки солдата Великої Вітчизняної війни, зі зброєю, серед якої була й граната. Ми прибули туди, як виявилося, ще до приїзду екстрених служб. Справді, під самою стіною виставкового корпусу №13, скраю ями, де ремонтники докопувалися до труби водогону, на газету були складені кістки, а окремо від них — кілька комплектів набоїв, металева каска, фляга та шкіряне портмоне, зі стіни самої ями видно було частину ствола гвинтівки. Серед всього цього начиння мирно грілася на сонечку осколкова граната Ф-1, відома в народі як «лимонка», що вірно служить військовим уже понад півстоліття. Навколо — затишний парк, у якому гуляють люди, а граната могла спрацювати в будь-яку мить, тож керівництво експоцентру розпорядилося обгородити місце знахідки і виставити охорону.
Десь на третю годину прибули люди з міліції та прокуратури. Роздивилися, написали протокол. Потім усі разом сіли в машину й почали чекати «розмінувальників». Правоохоронці й просто охоронці нудилися, еменесникiв все не було, а робітники вже взялися білити вапном яблуні просто біля ями, де знайшли гранату.
Підійшли офіцери з відділення митниці, яке працює в експоцентрі. Окинувши оком викопані «артефакти», вони зразу «впізнали» зброю. Це СВТ-40 (самозарядна гвинтівка Токарєва), яку розробили якраз перед Великою Вітчизняною. Її використовували як снайперську, і для свого часу вона була передовою. Трофейні СВТ німці видавали на озброєння своїм солдатам. Каска виявилася довоєнного зразка, тож солдат (імовірніше — офіцер, судячи з екіпіровки) загинув під час оборони Києва від німців улітку 1941 року. Ці здогади доповнюють робітники експоцентру: «Тут дерева неможливо було різати, — розповідають вони, — там стільки куль і осколків, що ланцюги бензопилок рвалися». Розповідають, що тут колись проходила лінія оборони.
Нарешті, близько четвертої години по обіді, приїхав наряд розмінування, який заблукав на величезній території експоцентру й кружляв по ньому цілу годину. Двоє хлопців, у цивiльному одязi, без жодних засобів захисту, різнилися від решти присутніх лише тим, що сміливо брали вибухові предмети. Вони встановили, що граната була повністю споряджена, з прикрученим детонатором, але чека була на місці, тож небезпеки не було. У суперечці еменесників з міліціонерами, кому дістанеться «лимонка» й патрони, перемогли перші, тож вони і забрали «гарячі привіти» на знешкодження, а правоохоронцям залишилися останки загиблого бійця.