У першій столиці з'явився новий привід для політичного неспокою. Обласна влада нагадала міській про те, що не відмовиться від свого наміру спорудити у Молодіжному парку міста пам'ятник жертвам Голодомору. Більше того, оргкомітет з підготовки 75-річчя цієї трагедії вже доручив на своєму останньому засіданні головному архітектору області підготувати конкурс проектів майбутнього меморіалу. Правда, ні дозволу, ні землі облдержадміністрація ще не має. Як «УМ» уже повідомляла, кілька місяців тому проти спорудження пам'ятника рішуче виступила мерія Харкова. На думку чиновників-регіоналів, подібна пам'ятка, можливо, і має право на існування, але виключно на теренах області.
Отримавши доволі категоричну відповідь, члени обласного оргкомітету звернулися до мера Михайла Добкіна з аналогічним проханням вдруге. Але цього разу на їхнє послання ніхто не відреагував взагалі. Терпець в авторів ідеї, схоже, увірвався, і вони перейшли до рішучого наступу. Якщо міська влада до кінця березня (тобто через півтора місяця після повторного звернення) не дасть позитивної відповіді, члени оргкомітету захищатимуть своє право в суді. «Як громадянин, як харків'янин, — розсекретив свої наміри заступник голови оргкомітету Василь Третецький, — я буду звертатися до суду, до прокуратури з метою порушення питання про відповідальність посадових осіб міської ради і міського голови щодо ігнорування вимог закону України про Голодомор та указу Президента».
У свою чергу голова облдержадміністрації Арсен Аваков повідомив, що пам'ятник жертвам голодомору в Харкові споруджений таки буде. Причому саме у Молодіжному парку, де 16 років тому українські патріоти встановили без жодних претензій з боку тодішньої влади пам'ятний знак у формі хреста. Тобто місця шукати не треба, воно вже є, потрібно лише дотриматись усіх необхідних формальностей.
А між тим у Харкові назріває ще один «меморіальний» скандал. Чиновники мерії днями оприлюднили план реконструкції майдану Конституції, що розміщений у самісінькому центрі міста. Після цього настала черга хапатися за голову вже представникам партій лівого спрямування. А все тому, що міські архітектори в пошуках кращої автомобільної розв'язки та будівництва підземних крамниць вирішили перенести в інше місце громіздкий пам'ятник героям революції. Причому зі скандально політичним підтекстом. Мовляв, Віктор Ющенко наказав спорудити в Харкові пам'ятник Івану Франку, а кращого місця для виконання президентського указу не знайти. Правда, глава держави про конкретний куток міста не згадував. Але річ у тім, що на Каменяра ніхто особливо витрачатися не збирається. А тому його скромні пропорції, на відміну від революційних гуліверів, автомобільній розв'язці не заважатимуть.
Пізніше ж з'ясувалося, що Харкову розпрощатися з символами свого революційного минулого або хоча б змістити їх кудись у бік від центру буде дуже нелегко. Ідеологічні атрибути радянська влада будувала навіки. Як повідомили досвідчені архітектори, вищезгаданий пам'ятник споруджений із надтвердого граніту, зміцнений особливим сортом цементу і скріплений якимись неймовірними дротами. Тому про те, аби його кудись перенести, не може навіть ітися. Виявляється, кам'яних революціонерів, що підпирають собою величезну гранітну брилу, можна тільки підірвати дуже потужною вибухівкою. Але тоді вони поховають під собою станцію метрополітену і сусідні будівлі.