Відомо, що пагорби під Києво-Печерською лаврою повільно «зсуваються». Керівництво заповідника вже давно б'є на сполох. Однак через «дощову зиму» зсувонебезпечні ділянки активізуються чи не по всій країні. Днями з'явилася інформація, що зсуви під Лаврою почали призводити до перших серйозних проблем.
Як повідомив Укрінформ, на початку лютого через інтенсивні опади «заворушилися» схили біля Ближніх печер Києво-Печерської лаври. Зсув Ближньопечерного пагорба спричинив аварію тепломережі, через яку в дренажній штольневій системі стався аварійний винос грунтових мас. Вони закупорили водовідвідну галерею, і це призвело до перезволоження фундаментів пам'яток архітектури національного значення: корпусу N44 (Братські келії на Ближніх печерах), корпусу N46 (Братські келії ХІХ століття). Як сказано в повідомленні, зруйновано фундаменти, несучі та підпірні стіни у цих будівлях, а також дорожнє покриття на Ближньопечерній вулиці, яка веде до храмів Всіх Преподобних Печерських та Хрестовоздвиженського, а також до лабіринтів Ближніх печер. Парафіяни та відвідувачі з України та всього світу позбавлені можливості молитовного єднання біля мощiв Преподобних Печерських та інших святинь, які занесені до списку пам'яток всесвітнього значення ЮНЕСКО.
Скарбник Києво-Печерської лаври архімандрит Варсофоній повідомив «Газеті по-кієвскі», що у фундаментах корпусів №44 та №46 з'явилися тріщини завтовшки з палець. «Зараз ми просимо міську владу допомогти — послабити навантаження на нашу дренажну систему, якою стікає вода з Печерського району. Біля пам'ятника Несторові Лiтописцю водовідвідний рукав можна пустити в іншому напрямку», — каже отець Варсофоній. Владика сам спускався в штольні, разом з рятувальниками. Без гумового комбінезона там не можна, стрімкий потік води одразу збиває з ніг. Тепер ченцi будуть укріплювати фундаменти ушкоджених келій, а братію, яка в них живе, тимчасово відселять.
Тим часом директор Києво-Печерського національного заповідника Сергій Кролевець у коментарі «УМ» сказав, що наразі ситуація зі зсувами стабільна. А про ці аварії він уперше дізнався з газет, і ця інформація недостовірна. «Запитайте краще в тих, хто поширює ці чутки, — прокоментував пан Кролевець інформацію про зсув. — Лавра справді потребує допомоги. Ці процеси (зсувні. — Авт.) дійсно відбуваються, але відбуваються вони повільно, і зараз ситуація не є настільки критичною».
Директор заповідника однак підкреслив, що за всю територію він не відповідає, оскільки Києво-Печерська лавра — це насамперед чоловічий монастир.