Верховний Суд 26 січня нарешті зняв тавро злочинців з політв'язнів Георгія Москаленка та Віктора Кукси. Їх прозвали «Першотравневою двійкою» за те, що в ніч на перше травня 1966 року вони встановили синьо-жовтий прапор над будинком Київського інституту народного господарства (нині КНЕУ). У серпні минулого року, напередодні Дня незалежності, Президент Віктор Ющенко нагородив Георгія Москаленка та Віктора Куксу орденами «За мужність» І ступеня. На той час, на них ще «висіли» радянські кримінальні статті.
Віктор Кукса мав ніж, яким зрізав з флагштока червоне полотнище, аби прив'язати на його місце саморобний національний прапор. Георгій Москаленко в цей час пильнував унизу. В разі небезпеки він мав подати сигнал самопалом, набитим головками від сірників. Коли 21 лютого 1967 року їх обох заарештували, вироки були вже готові. Кукса отримав два роки мордовських таборів — за носіння холодної зброї, а Москаленко дістав три роки — його сірниковий самопал потягнув на вогнепальну зброю. Коли нарешті Україна здобула незалежність, виявилося, що реабілітація репресованих — «справа рук самих репресованих». Для того щоб повернути чесне ім'я «Першотравневiй двійцi», у 2002 році створено громадську організацію, яка п'ять років вела необхідні справи в судах.
І от нарешті Георгій Москаленко та Віктор Кукса офіційно більше не злочинці. Тепер вони отримають посвідчення реабілітованих, після чого їм мають нарахувати відповідні пільги. Смішно і соромно: реабілітованим політв'язням додають до пенсії «аж» дев'ять гривень — половину мінімальної пенсії, каже Валерій Кравченко, теж політв'язень і голова громадської організації «За реабілітацію «Першотравневої двійки». Крім того, «в'язні сумління» платять лише половину квартплати та безплатно їздять у громадському транспорті.
Валерій Кравченко на цьому зупинятися не збирається. Тепер його громадська організація візьметься за реабілітацію поета і композитора Миколи Горбаля, Петра Розумного і Володимира Мармуса. Останній, тієї самої ночі, що й «Першотравнева двійка», разом iз товаришами встановив чотири синьо-жовті прапори в райцентрі Чортків, що на Тернопільщині. Він теж нагороджений орденом «За заслуги».