У Польщі цілком несподівано, «на рівному місці», постала виборча інтрига року. Під новообраним мером Варшави від «Громадянської платформи» Ганною Гронкевич-Вальц захиталося крісло. Виявилось, що пані Вальц своєчасно не подала декларацію про діяльність та доходи свого чоловіка. Крім пані Вальц, проштрафилось ще чимало щасливих обранців народу. Зокрема, прострочили терміни подання власних декларацій 177 мерів і війтів, з них 144 не склали довідок про економічне життя своїх «половинок». Загальне ж число порушників-депутатів місцевого рівня — 293. Якщо безкомпромісно слідувати закону, можливі перевибори на місцевому рівні по всій країні.
Але ситуація з Варшавою особлива. Політична важливість ситуації у тому, що Варшава є містом, де опозиційна «Платформа» має не лише свого мера, а й більшість депутатів міськради. Програв же «варшавську битву» екс-прем'єр-міністр Польщі Казимир Марцинкевич, улюбленець провінційних «леді у мохерових беретах». Новий мер — пані Вальц, колишній шеф польського Нацбанку — є професором Варшавського університету і доктором юриспруденції. Саме це і переводить «халатність» із площини «дівочої пам'яті» у моральну та професійну. Гронкевич-Вальц «трошки запізнилася» з поданням майнової декларації свого чоловіка і прийшла з цим папером 28 грудня, а, згідно з законодавством про місцеве самоврядування, мала це зробити не пізніше ніж за місяць від другого туру виборів, себто від 26 листопада. Покарання за таке запізнення, згідно з законом, — скасування виборчої перемоги.
Загострює ситуацію те, що наразі у Варшаві нема кандидата-важковаговика, який міг би скласти реальну конкуренцію пані Вальц, адже Казимир Марцинкевич не планує вдруге штурмувати ті самі граблі. А представник польських соціал-демократів Марек Боровський, який став третім на попередніх виборчих перегонах, теж не палає бажанням виборювати варшавську владу, свідомий необхідності подальшої співпраці з «Громадянською платформою». Оптимальним же розв'язанням казусу було б визнання недійсними виборів самими варшавськими депутатами, що дозволило б уникнути всепольського розмаху виборів. Щоправда, внаслідок «платформенної» переваги це не виглядає можливим. Саме на «обов'язку» Вальц скласти повноваження наголосив у Сеймі прем'єр-міністр Ярослав Качинський. Іншим же, хірургічним, варіантом стане втручання варшавського воєводи (губернатора), який є «контролюючим» органом і повинен заопікуватися «здиранням погонів» із мера. Водночас сама пані Вальц не здається, наголошуючи, що захищатиметься в суді.
Професіоналізмом та євроцентричністю власних кандидатів буде важко узгодити цю «дурничку», що карається скасуванням перемоги. У свою чергу «ПіС» наразі не має потужного кандидата, який був би прихильно сприйнятий перебірливою польською столицею, але йому, у будь-якому випадку, втрачати нічого. Наразі ж провідники обох сторін, Дональд Туск і Ярослав Качинський, планують проводити переговори, які, враховуючи обставини справи, можуть закінчитися нічим. Себто перевиборами.