«Сьогодні, коли є стільки мурів між людьми, так прекрасно побачити фільм про отця Омеляна Ковча, людину, яка руйнувала ті мури і будувала мости від однієї душі до іншої», — сказав на презентації документальної стрічки «Парох Майданека» предстоятель УГКЦ Любомир Гузар. Отця Омеляна Ковча, батька шістьох дітей, позначили в концтаборі Майданек номером 2399. Він провів там вісім місяців, зустрів Різдво 1944-го і писав своїм рідним: «Поза небесами це єдине місце, де я хотів би бути». Ковч казав, що і в пеклі концтабору бачить Бога. Отець, мабуть, єдиний з ув'язнених священиків, не тільки не приховував свого сану, але й сповідував в'язнів і служив літургію. Якось, ще до концтаборів, у Перемишлянах, де він був священиком, нацисти підпалили синагогу з євреями, які молилися всередині. Отець Омелян увійшов до палаючої будівлі і почав виносити звідти зомлiлих людей. Адміністрація в'язниці у Львові на прохання митрополита Шептицького була готова звільнити Омеляна Ковча, вимагала лише підписати заяву, що він не буде допомагати потребуючим, зокрема єврейській громаді. Ковч відмовився.
Київська прем'єра «Пароха Майданека» відбулася минулого тижня в «Кінопалаці» (після Любліна і Львова). Режисер фільму Гжегож Лінковський, директор Академічного центру культури університету ім. Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, зняв його для польського телебачення, загорівшись ідеєю від отця Степана Батруха, настоятеля люблінської греко-католицької парафії. «Як мешканець Любліна, я знав змалку Майданек і тамтешній музей. Я не міг збагнути ті найтемніші закамарки людської душі, які призвели до загибелі там величезної маси людей... Цей фільм є важливою основою для спільного прагнення на співжиття українців, поляків і євреїв сьогодні», — переконаний режисер.
Степан Батрух, натхненник і консультант фільму, каже, що дізнався про отця Омеляна Ковча в середині 1990-х років, і зрозумів, що це особливий священик. Сам отець Степан, батьки якого були переселені на північно-західні землі Польщі, пам'ятає, як комуністичний режим різними способами налаштовував поляків і українців одне проти одного. Цим фільмом він хотів виявити повагу до всіх людей — відомих і незнаних, які в часи тоталітаризму виявляли жертовність і людяність. До речі, Папа Іван Павло ІІ під час свого візиту до Львова у червні 2001 року визнав отця Омеляна Ковча священномучеником. Відтак блаженний Омелян вважається покровителем усіх жертв концтаборів, духовною опорою для невинно ув'язнених незалежно від їхньої національності та віровизнання.
«Шкода, що цей фільм викликає резонанс тільки у вузькому колі, хотілося б, щоб він став відомим широкому загалу, щоб його показували дітям у школах, — поділився з «УМ» лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук після перегляду. — Потрібно, щоб такі фільми були частиною ілюстрованої історії, спільної для України і Польщі. Я навіть сказав авторам фільму, що хочу допомогти в його популяризації».