Разом із незалежною Україною «напівкруглу» дату — 15-ту річницю — сьогодні святкують її Збройні сили. Саме 6 грудня 1991 року Президент Кравчук підписав закони «Про оборону України» та «Про Збройні сили України», оформивши тим самим нашу частку радянського військового пирога як Українську Армію.
Після розпаду Радянського Союзу на території України залишилися ракетна армія, три загальновійськові та дві танкові армії, один армійський корпус, чотири повітряні армії, окрема армія Протиповітряної оборони, Чорноморський флот. Загалом угруповання військ і сил нараховувало близько 780 тисяч особового складу, 6,5 тисячі танків, близько 7 тисяч бойових броньованих машин, до 1,5 тисячі бойових літаків, понад 350 кораблів та суден забезпечення, 1272 стратегічні ядерні боєголовки міжконтинентальних балістичних ракет та майже 2,5 тисячі одиниць тактичної ядерної зброї. Це було одне з найбільш потужних угруповань військ у Європі.
Такого військового «Голіафа» молода Українська держава прогодувати не могла, та й не потребувала. Відтак, одразу ж після утворення армії, її почали зменшувати й реформувати. Лише до 1996 року скоротили 410 тисяч військовослужбовців, 600 літаків та майже 250 вертольотів, а парк танків та бронемашин «урізали» на 2400 і 2000 відповідно. На кінець 2000 року Збройні сили вже нараховували 310 тисяч військовослужбовців та 90 тисяч працівників.
2005 рік був останнім, коли Збройні сили скорочувалися кардинально — на 45 тисяч осіб, стверджують у Міністерстві оборони. Наступні шість років лави нашого війська залишатимуть по 16 тисяч людей, так що в 2011 в ЗС будуть служити «лише» 145 тисяч.
Вистачає проблем Збройним силам і сьогодні. Це і ракети, які збивають пасажирські літаки та попадають у житлові будинки, і склади боєприпасів, які регулярно «обстрілюють» довколишні села. Болючим залишається питання «дідівщини» та недисциплінованості у війську, що лише за 2006 рік забрали життя чотирьох солдатів. Міністерство оборони основний вихід бачить у професійній армії: тоді солдат служитиме довше і «серйозніше», і вимоги до нього ставитимуть суворіші. Як уже писала «УМ», зараз в українському війську служать 36 тисяч контрактників. 2015 року з них комплектуватимуться всі Збройні сили, принаймні такий термін визначає держпрограма переходу на професійну армію.
Традиційна проблема для української армії — забезпечення військових житлом. «Показові роздачі» квартир приурочують зазвичай до різноманітних «червоних дат календаря», тож і цього понеділка заступник міністра оборони Володимир Бойко вручив військовослужбовцям Київського гарнізону ключі від 123 квартир у новому будинку по вулиці Бориспільській, 26. Анатолій Гриценко ввів до складу житлових комісій військових частин також і голів новостворених рад офіцерів. «Нам важливо, щоб дуже складна соціальна проблема із забезпеченням житлом, і постійним, і службовим — вирішувалась максимально відкрито і прозоро», — сказав Гриценко.
Своє 15-річчя Українська Армія зустріне сьогодні салютами і феєрверками о 18 годині у Севастополі, Одесі, Керчі, а також у Вінниці та Львові.