Третій за рахунком благодійний аукціон «Ренесанс» завершився в Харкові неймовірним результатом. Право назвати своїм іменем невелике небесне тіло, що знаходиться між орбітами Марса та Юпітера, отримав місцевий лікеро-горілчаний завод. «Маленька і непомітна планета стане популярнішою завдяки нашій горілці, — прокоментував рідкісний рекламний хід представник підприємства Олександр Мещеряков. — А горілка буде популярнішою завдяки тому, що носить горде ім'я планети».
Як відреагує на такий пасаж відкривач небесного тіла американський астроном Едвард Боуел, сказати важко. Кілька років тому він уже надавав харків'янам можливість присвоїти ім'я одному з 562 астероїдів, які сам відкрив. Тоді цим правом скористався Національний університет імені Каразіна. А втім, не виключено, що почесний доктор останнього з розумінням поставиться до комерційного сюрпризу благодійних торгів, адже власник планетарного бренду не пошкодував за космічний лот 300 тисяч гривень. Кошти ж, виручені на аукціоні, підуть на ремонт найстарішої вітчизняної обсерваторії та відкриття у Харкові Музею астрономії. Теж першого в Україні.
Ідея зібрати під музейним дахом унікальні документи, прилади, уламки небесних тіл у харківських астрономів виникла вже давно. Але через брак коштів реалізувати її досі не вдавалося. Саме тому вчені й вирішили пустити раритети з молотка, аби вони заробили гроші для майбутньої експозиції самі. Подивитися тут і справді було на що, адже за допомогою цих унікальних інструментів, виготовлених англійськими та німецькими вченими, були отримані перші координати багатьох зірок. Примітно, що, виклавши за ці прилади солідні гроші, переможці лотів повернуть їх знову інституту. Але при цьому все одно залишаться в історії: біля кожного з експонатів майбутнього музею поставлять таблички з іменами благодійників.
Усього на аукціоні було виставлено 27 лотів. І хоча цього разу, на відміну від двох попередніх «Ренесансів», благодійні внески не вразили величиною запропонованих сум, організаторам вдалося зібрати близько 1,4 мільйона гривень. Таким чином, і на вулицю харківських астрономів нарешті прийшло велике матеріальне свято. Адже озвучені астрономами господарські біди навряд чи когось залишили байдужими. Скажімо, інститут, який щороку приймає численні іноземні делегації, лише недавно зміг дозволити собі цивілізований ...санвузол. Неважко уявити реакцію гостей, яким пропонували, даруйте, сходити до вітру в примітивну споруду на подвір'ї НДІ. Наполохані такою перспективою іноземці чимдуж летіли до готелю, який, за щасливим збігом обставин, знаходиться неподалік. Учені також говорять, що й досі активно беруть участь у різних міжнародних наукових проектах. Але при цьому користуються старою астрономічною технікою. Останній раз солідні прилади тут купували сорок років тому.