Усі «топ-учасники» саміту НАТО, який учора та сьогодні триває у Ризі, наголошували на його символізмі — мовляв, це вперше за часи існування Північноатлантичного альянсу його найпрестижніші збори проходять на території країни, що входила колись до ворогуючого Варшавського блоку. Сьогодні за підсумками саміту має бути ухвалено заяву, в якій прозвучить «свисток» для чергових претендентів на членство — Хорватії та Грузії.
Напередодні генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер наголосив у інтерв'ю «Німецькій хвилі», що «в Ризі буде підтверджено важливість інтенсифікованого діалогу з Україною...» Проте сама Україна після резонансних заяв Прем'єра Януковича, які прозвучали у вересні у Брюсселі, пасе задніх. Шанс прогавлено. Прикро, що Україну на форумі «Трансформація НАТО в новий глобальний простір», що триває у латвійській столиці паралельно з самітом, представляє всього-на-всього радник Президента Олег Рибачук. «Головне завдання для вітчизняних політиків — знайти консенсус у визначенні часових рамок готовності України бути запрошеною в Альянс», — сказав Рибачук «Німецькій хвилі». «Політичні лідери мають об'єднати зусилля навколо якісної інформаційної кампанії щодо переваг євроатлантичної інтеграції», — переконаний президентський радник.
Утім про потребу «піару» ідей НАТО українські владці лише говорять. Соціологія не змінилася за півтора року. Так, 65 відсотків українців проголосували б проти вступу України до НАТО — такими є результати опитування Інституту соціології НАН України, проведеного в жовтні в усіх регіонах України. Заступник директора Інституту соціології Микола Шульга розповів під час прес-конференції в УНІАН, що найбільше українці підтримують ідею позаблокового статусу України (51 відсоток прихильників по всій країні).
Найбільшою підтримкою ідея вступу до НАТО користується в західних областях, тоді як жителі південних та східних областей України категорично проти цього. Так, на заході 47 відсотків підтримують ідею вступу до НАТО, а на Донбасі та в Криму «за» лише 3,5 відсотка. Дзеркальною є ситуація щодо питання вступу до Організації договору колективної безпеки країн СНД (ОДКБ). 63 відсотки донеччан вважають, що нашій країні варто увійти до цього договору, який ще називають Ташкентським. Загалом же по Україні 45 відсотків — «за» ОДКБ і 29 — «проти», 24 відсотки — «за» НАТО і аж 65 — «проти».
Про те, чим реально є НАТО, знають не більше 20 відсотків опитаних, а про Ташкентський договір простим людям відомо ще менше. Саме тому визначним у виборі більшості опитаних «за» чи «проти» того чи іншого військового блоку було ставлення людей до Росії та Європи, коментує політолог Володимир Фесенко.