У понеділок офіційна Варшава рішуче зіпсувала «медовий місяць» Володимира Путіна в Європі — наклала вето на ухвалення Євросоюзом мандата щодо впровадження нової угоди ЄС—Росія (цей документ мусив прийти на зміну вже застарілій, підписаній 1997 року, Угоді про партнерство та співробітництво). Ніхто й не розраховував, що Польща скаже безкомпромісне «ні», адже буквально напередодні вдалося «уламати» міністра закордонних справ Литви Петраса Вайтекунаса, котрий заявив, що підтримує «компроміс» і угода цілком задовольняє його державу.
Не секрет, що агресивна політика Кремля на просторах Центральної та Східної Європи не знаходить схвалення у Варшаві, до того ж росіяни замахнулись «на святе» —впродовж року триває заборона ввезення до Росії польського м’яса, а також деяких продовольчих товарів. Остання зустріч голів держав-членів ЄС iз Путіним мала відверто натягнутий характер, головним чином через ірраціональну позицію Росії щодо Грузії, геноцид у Чечні, через ухиляння від підписання європейської Енергетичної хартії, яка б нормалізувала і зробила прозорими поставки енергоносіїв тощо. Отож, на думку польського уряду, «ветеринарні» претензії Росії щодо якості польських товарів мають насамперед політичну природу.
Міністр закордонних справ Польщі Анна Фотига відверто наголосила, що «без політичного сигналу з боку Росії Польща не схильна змінювати позиції». За словами міністра, «Росія використовує енергетику як знаряддя політичного тиску. Використовує і такий інструмент, як заборона ввезення товарів щодо таких країн, як Польща та Грузія. Тож прошу не дивуватися, що і ми послуговуємось знаряддями, якими володіємо».
Позицію Варшави співчутливо потрактувала і комісар у закордонних справах та з політики сусідства ЄС Беніта Ферреро-Вальднер, зазначивши: « Ми солідаризуємося з Польщею». Водночас комісар наголосила, що попри те що «Єврокомісія не має компетенції у цій справі (російського ембарго на польські товари. — Ред.), але ми постараємось полегшити порозуміння». І незабаром Єврокомісія надішле чергову місію експертів, які мають вкотре підтвердити якість польської продукції, — так виглядає, аби допомогти Росії виплутатися з польського вето, зберігши політичне обличчя.
«Polonia».