Учора до Києва з офіційним візитом прибув прем'єр-міністр Польщі Ярослав Качинський. На час, коли версталося це число «УМ», програма візиту ще була в зеніті — низка із запланованих зустрічей, зокрема з Президентом Ющенком, міністром закордонних справ Тарасюком, лідером опозиції Тимошенко, ще не відбулася. А під час засідання спільної міжурядової комісії йшлося здебільшого про економічну співпрацю. Прем'єр-міністр Віктор Янукович констатував, що на тлі зростання товарообігу Україна має від'ємне сальдо. Із майже 3 млрд.доларів цьогорічного товарообігу (це, до слова, на 45 відсотків більше, ніж у відповідний період 2005 року) український експорт становив лише 846 мільйонів.
Судячи з коментарів Януковича, на міжурядовому засіданні та поза ним Прем'єр агітував поляків щедріше інвестувати в українську економіку. Зокрема, пролунала пропозиція залучити польських інвесторів до добудови Добротвірської ТЕС. (Нагадаємо, цей довгобуд на Львівщині споруджується з 1987 року; зведення трьох енергоблоків, потужністю 225 МВт кожен, потребує 100 млн.доларів інвестицій). Прем'єр-«регіонал» натякнув, що таким чином Польща може уникнути зниження поставок української електроенергії.
Ще одна пропозиція від українського уряду — створення польсько-українських товариств з газифікації та продажу газу, виробництва та продажу на територіях обох держав скрапленого газу, а також проведення ремонту систем газопроводів у північній Польщі.
У контексті енергетичної безпеки обговорювалася «вічна тема» — нафтопровід «Одеса—Броди». Обидва прем'єри заявили журналістам, що цей проект не втратив реальності. А Ярослав Качинський навіть епатажно додав: «Я не маю сміливості назвати термін реалізації добудови нафтопроводу до Плоцька, але в нас є реальні кошти».
Тлом до всіх учорашніх перемовин була стратегічна тема — шлях України в ЄС. Тема довга і безпечна, тому про неї можна говорити в будь-яку політичну пору, навіть не вельми зручну для таких розмов. Ярослав Качинський як один з очільників держави, що традиційно є «адвокатом» України в Європі, заявив, що «Україні слід відкрити двері в Європу» й обіцяв, що Польща як член Союзу й надалі клопотатиме про те, щоб ЄС назвав строк терміну вступу України, нехай навіть у довгостроковій перспективі.
«Polonia».