Минулої неділі в Південній Осетії відбулися референдум про незалежність від Грузії та вибори президента цієї самопроголошеної республіки. У Тбілісі це голосування вважають незаконним. За незалежність цієї невизнаної республіки осетини проголосували з непристойною за демократичними мірками одностайністю — 99 відсотків. Не менш дивна одностайність і на виборах президента — 98 відсотків за Едуарда Кокойти. Виборців на дільницях частували пивом та місцевою горілкою аракі, натякає сайт «Лєнта.ру».
Президент Кокойти мислить масштабніше, ніж треба керівнику маленької республіки. Так, він заявив на одній з виборчих дільниць: «Ми закликаємо всіх відмовитися від політики подвійних стандартів і розглянути політико-правові підстави для визнання Південної Осетії, Абхазії та Придністров'я». Відверто і зрозуміло. Фарс із референдумом і виборами в самопроголошеному анклаві був однією з ланок троїстого сепаратистського ланцюжка, складові якого прагнуть стати частиною Росії. У Південній Осетії подібний референдум уже було проведено 1992 року. Ні той, ні останній не будуть мати міжнародного визнання та правових наслідків. Але сепаратисти розраховують, що, поступово розхитуючи стабільність у державах, від яких вони прагнуть відділитися, та постійно нагадуючи такими пропагандистськими акціями світу, вони таки доб'ються свого. Особливо якщо міжнародна спільнота створить прецедент — надасть незалежність сербській сепаратистській провінції Косово.
До голосування в Південній Осетії не були допущені грузини, яких осетини вигнали зі своїх домівок під час подій 1991—1992 років. У грузинських селах республіки проходили альтернативні вибори президента. Осетинська влада звинуватила їх учасників у зраді та спробі захопити владу. Для участі в сепаратистських виборах було роздано 62 тис. паспортів, які підтверджують громадянство Південної Осетії, а для участі в альтернативних виборах було зареєстровано 35 тисяч виборців. Активність на цих, альтернативних, виборах становила 91 відсоток, з яких 88,78 відсотка проголосували за колишнього голову уряду Південної Осетії Дмитра Санакоєва. Тож одна частина Південної Осетії має одного президента, а інша — другого.
Проти референдуму виступили НАТО та ЄС. Але Москва заявила, що міжнародне співтовариство повинне враховувати думку мешканців республіки.