Поляки мають, у принципі, два національнi свята. Принаймні на рівні патріотичної шанобливості та урочистих офіційних прийомів у амбасадах за кордоном відзначаються 3 травня, День Конституції, та 11 листопада - День незалежності.
Третє травня сьогодні трактують як підмурівок польської демократії. Адже Конституція 1791 року, ухвалена Сеймом, була як для тодішньої Європи і справді вершиною демократичності. Свято ж 11 листопада народжене не такою і давньою історією. Тоді, у 1918 році, Польща, якої понад століття (від третього поділу країни в 1795 році між Австро-Угорською і Російською імперіями та Прусським князівством) не існувало на мапі світу, нарешті знов здобула державність.
Відродження польської незалежності носить ім'я національного кумира останнього століття Юзефа Пілсудського. Катаклізми кінця Першої світової війни зруйнували Російську та Австро-Угорську імперії, унаслідок революції Німеччина стала республікою. Це був шанс для Польщi і для Пілсудського. Відсидівши рік у німецькій в'язниці за організацію польських збройних формувань, він наприкінці жовтня повертається на батьківщину, а 10 листопада, коли Німеччина підписала з Антантою акт про перемир'я, «на білому коні» в'їжджає у Варшаву. Юзефа Пілсудського зустрічають як національного рятівника. Вже ввечері того дня польські патріоти роззброюють німецьких солдатів у Варшаві, отож 11 листопада регентська рада передає всю повноту влади Юзефу Пілсудському. Його визнає навіть нещодавно утворений у Любліні соціал-робітничий уряд східної Польщі (ця частина країни належала Російській імперії). Пілсудського називають «начельником паньства», і з такою «посадою», тобто «начальника країни», він на рік увійде в польську історію, яка з 11 листопада 1918 року почала новий відлік.
Слід сказати, що цьогоріч амбасада Республіки Польща в Україні вирішила відзначити День незалежності інтелігентно, з певним шармом - замість застілля у фраках гостей запрошено до Національної філармонії України на концерт класичної музики. В «меню» - Київський камерний оркестр із Бранденбурзькими концертами Баха і, звісно, славетними польськими композиторами - Каролем Шимановським, Генріком Гурецьким та Войцехом Кіларом.
«Рolonia»