Народний депутат Володимир Стретович — голова Комітету ВР з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією — зареєстрував у парламенті проект внесення змін до Закону «Про вибори Президента України» під №4418, в якому пропонує Верховній Раді переписати частину 5 статті 2 чинного виборчого закону. Ідея Стретовича вельми цікава: слід зробити так, щоб кандидатом у президенти не міг стати громадянин, який був засуджений, навіть у разі погашення та зняття судимості в установленому порядку. (У діючій редакції закону ця стаття передбачає можливість висуватися колишньому злочинцю на посаду глави держави у разі погашення та зняття судимості).
Як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту Стретовича, «для держави та суспільства є надзвичайно важливим, щоб особа, яка претендує бути обраною главою держави, володіла високими моральними якостями». У поясненні йдеться також про те, що «навіть після погашення або зняття судимості чинні закони України передбачають ряд обмежень щодо заняття деякими видами професійної діяльності». Президент, вважає автор законопроекту, як вища посадова особа повинен мати «не менші моральні якості».
Ясна річ, «поправка Стретовича» стосується передусім участі у «великих перегонах-2004» нинішнього Прем'єр-міністра Віктора Януковича — найімовірнішого «єдиного» кандидата від влади, який у молоді роки зробив дві (чи справдi двi?) «ходки» на «зону», причому за дуже суттєві злочини. Його судимості вже погашені, однак імідж — той продовжує «горіти».
Чи проголосує за нову редакцію закону про вибори Верховна Рада? Щодо перспектив проходження «антиянуковицького» проекту в парламенті Володимир Стретович в інтерв'ю прес-службі «Нашої України» зазначив таке: «Оскільки влада у нас бандитська, то бандити за бандитів стануть горою. Однак, я думаю, цей проект набере певну кількість голосів і стане певним чином тестом на «дорослість» українського парламентаризму». «Хоча, можливо, нам треба запровадити зворотну вимогу — балотуватися може той, у кого є судимість? — iз сарказмом додає голова «антизлочинного» комітету. — Як у «братків» — якщо ти не був на «зоні» або нікого не «замочив», то тебе не приймають у їхні «вищі кола». Тому мені як громадянину буде цікаво подивитися на голосування за мій проект».
Стосовно правової оцінки пропонованої норми, то народний депутат від «НУ» як «юрист-демократ» заявив: «Я не бачу протиріч між моїм законопроектом, Конституцією та правами людини. Адже нововведення, яке пропонується, поширюється не на всіх громадян, а на найвищу посадову особу в державі, котра здійснює найважливіші повноваження і є символом держави та лідером нації».