Проект називається «Ясник» - як антонім до «темника» кучмівських часів - і його проводить фонд «Демократичні ініціативи». Проведене фондом опитування українських експертів показує, що майже всі вони виступають за приєднання України до НАТО, тоді як «народними масами» блукає народжений в надрах радянського «агітпропу» привид кровожерного альянсу, в циліндрі й з сигарою. Цей образ підживлюють і розвивають різні політичні сили, здебільшого проросійського спрямування, будуючи собі рейтинг на залякуванні людей «спільним ворогом». Аби розвіяти стереотипи, достатньо просто поінформувати людей про реальний стан справ щодо НАТО, переконані в «Демократичних ініціативах». Для цього фонд щотижня видаватиме «ясники» - бюлетені з роз'ясненнями експертів щодо різних питань євроатлантичної інтеграції. Встановили перелік тем, з яких видаватимуться «ясники», що їх представлятимуть громадськості експерти фонду «Демократичні ініціативи» на спеціально скликаних для цього прес-конференціях. (Нагадаємо, «темники» - скорочено від російського «тема недели», тобто список тем, які єдино рекомендовані ЗМІ для висвітлення). Перелік тем для «ясників» побудований за принципом «за» і «проти», з суттєвим переважанням першого.
Ілько Кучерів, директор фонду «Демократичні ініціативи», каже, що цей проект є частиною до певної міри скоординованої просвітницької кампанії, яка ведеться в Україні неурядовими організаціями. Минулого літа була розроблена відповідна стратегія за участі представників влади та міжнародних організацій. Під виконання цієї стратегії очікувалося і очікується виділення державного фінансування. Пан Кучерів вважає, що в разі проведення референдуму щодо вступу в НАТО витрати на агітацію були б співмірні з витратами на виборчу кампанію, тоді як така просвітницька кампанія є малобюджетна і може фінансуватися з внутрішніх ресурсів фонду.
«Ясник» стартував цього понеділка. В агентстві «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему «Не вступивши до НАТО, Україна втрачає можливість вступити до ЄС», за участі Олександра Палія, координатора міжнародних програм «Демократичних ініціатив», та Олександра Сушка, наукового директора Інституту Євро-Атлантичного співробітництва. Основним посланням «Ясника №1» стало твердження, що НАТО і ЄС є «двома ногами, на яких стоїть Європа». 19 із 25 країн ЄС є одночасно членами НАТО як системи безпеки цього економічного союзу. Пан Сушко зазначив, що всі країни колишнього соціалістичного табору, які тепер вступили до Євросоюзу, перед цим приєдналися до НАТО, і це було сигналом для ЄС про їхній чіткий європейський вибір.
Сумнозвісну брюссельську промову Прем'єра Януковича Олександр Палій назвав «здачею національних інтересів», що підпадає під статтю Кримінального кодексу про державну зраду. На думку експертів, цього б не сталося, якби перед брюссельським вояжем Прем'єра відбулося засідання РНБО, на якому Віктора Федоровича зобов'язали б подати заявку на План дій щодо членства в НАТО. Референдум про вступ до Північноатлантичного альянсу експерти вважають маніпулятивною технологією. З'ясовувати народну волю при вступі Альянс не зобов'язує. Ті ж країни, що вирішили «всенародно» вступати до НАТО, проводили референдум лише після того, коли отримували офіційне запрошення до вступу в Альянс. До тих пір, поки нас не «запросили», за словами пана Сушка, «проводити референдум про вступ до НАТО все одно, що про переселення на Марс».