Брюссельська заява Віктора Януковича про відтермінування бажання України вступити в НАТО викликала скандал в українському політикумі. Це перша велика тріщина після підписання Універсалу національної єдності. «Наша Україна» та навіть БЮТ (хоч блок і не підписував того політичного пакту) звинувачують «донецьких» у підступності й політиці подвійних стандартів. Демарш Януковича (хоч, утім прогнозований) довів, що «слово пацана» може бути лише звуком і що всі стратегічно важливі питання треба обумовлювати не лише у формі «чесного слова», а конкретного документа, завізованого підписом. А втім, якби лідер Партії регіонів навіть кров'ю підписався під обіцянкою приєднатися до Плану дій про членство в НАТО, навряд чи він дотримався б такої обіцянки.
«Наша Україна» у вчорашній заяві розцінила брюссельський демарш Януковича як порушення домовленостей, зафіксованих в Універсалі, як відступ від курсу на євроатлантичну інтеграцію України. Народний депутат, голова партії «Собор», який входить в НУ, Анатолій Матвієнко назвав заяву про відмову приєднуватися до ПДЧ «провокаційною» і зауважив, що вона «негативно вплине на формування «широкої» коаліції». На думку бютівця Андрія Шкіля, «Універсал — та річ, на яку ні Янукович, ні його оточення звертати уваги не будуть». Відтоді як Януковича було призначено главою уряду, каже Шкіль агенції УНІАН, було зрозуміло, що Україна згортає свої євроінтеграційні процеси і «буде інтегруватися в Росію».
Сам же винуватець скандалу зауважує, що від постулатів Універсалу не відступився. «В Універсалі ж записано, що вступ до НАТО за підсумками референдуму... Там же не сказано, що ми підтримуємо План дій», — цитує Прем'єра «Українська правда». Звісно, про незафіксовані домовленості, тобто про свої обіцянки Президентові Ющенку, Янукович не згадує.
Найбільше «в трансі» — міністр оборони Анатолій Гриценко. Вчора на прес-конференції він заявив, що вважає «необгрунтованою, нелогічною і помилковою заяву Прем'єр-міністра України про відстрочення приєднання України до Плану дій про членство в НАТО». «Як міністр і як громадянин можу твердо сказати: все, що записано в цьому Плані, — це і є те, що треба нам, українцям, у першу чергу», — каже Анатолій Гриценко. Попри те, що робота в уряді, який має іншу ідеологію і вектор руху, стане, вочевидь, складною для міністра-прозахідника, Гриценко запевнив: у відставку подавати він не буде. А натомість запропонував інший шлях України до НАТО, обхідний. Для формального старту приєднання держави до ПДЧ потрібен відповідний документ від керівництва держави, натякає міністр. «Це може бути звернення від Президента, від Прем'єр-міністра, від Голови Верховної Ради. Це може бути їхнє спільне звернення з проханням залучити Україну до виконання Плану дій щодо членства. (...) Для України ще є шанс», — підказує Гриценко. Тим часом учора кiлька годин про «тему дня» говорили основні фігуранти Гриценкових закликів — Президент Ющенко запросив Прем'єра Януковича для розмови за підсумками його візиту до Брюсселя.