Учора уряд пiдписав меморандум з нафтотрейдерами. Напередодні перший віце-прем'єр Микола Азаров заявив, що на ринку нафтопродуктів виникла безглузда ситуація, коли українські нафтопереробні заводи простоювали, а бензин завозився з-за кордону. Отож уряд має на меті створити таку систему заходів, зазначив пан Азаров, яка б дозволила забезпечити насамперед завезення в Україну імпортної нафти, а не нафтопродуктів. У свою чергу, міністр палива та енергетики Юрій Бойко заявив, що уряд не вживатиме адміністративних методів у регулюванні цін на нафтопродукти, але водночас запевнив: на початку вересня бензин здешевiє.
Отож Віктор Янукович учора запросив до розмови керівників 10 найбільших нафтових компаній. Серед них, зокрема такі як член наглядової ради ВАТ «Укрнафта» Ігор Коломойський, президент ВАТ «Лукойл» (Росія) Вагіт Алєкперов, керівники ТНК-ВР, НК «Альянс», ЗАТ «Укртатнафта», «Альфа-нафта». Відкриваючи зустріч, глава уряду запропонував нафтотрейдерам створити раду інвесторів для плідного діалогу між владою і бізнесом. Метою такого діалогу має стати забезпечення стабільного функціонування ринку нафти і нафтопродуктів в Україні, зазначив глава уряду. Зі свого боку, Кабінет Міністрів, за словами Віктора Януковича, готовий забезпечити прозорі і зрозумілі умови бізнесу на ринкку нафти і нафтопродуктів, а також – відкоректувати податкові і тарифні умови їх роботи . Прем'єр висловив бажання обговорити питання глибшої переробки нафти на українських НПЗ і перспективи будівництва нових потужностей в нафтохімічній галузі.
У цьому меморандумi, крім усього іншого, погоджено позиції сторін щодо формування експертно-аналітичної групи при Мінпаливенерго, яка розробить механiзм створення стабiлiзацiйного резерву нафти i нафтопродуктiв; визначено терміни переходу на євростандарти і зафіксовано згоду нафтотрейдерів на проведення реконструкцiї українських НПЗ.
Кінцевим підсумком діалогу уряду і нафтових трейдерів стала погодженiсть збільшити потрiбнi державi обсяги забезпечення нафтопродуктами, аби українські НПЗ могли конкурувати з іноземним виробником. Адже із шести заводів два стоять, а решта працює на знижених потужностях.
Водночас деякі експерти вважають, що нагальність потреби підписання меморандуму певною мірою вже зникла, повідомляє «Німецька хвиля», посилаючись на експерта з енергетичних питань Костянтина Бородіна. Причина проста — впродовж минулого тижня відбулося стрімке падіння цін на нафтопродукти на світових ринках. Як наслідок, у нашу країну, де ціни відносно високі, почав надходити за імпортом значний обсяг нафтопродуктів.