Днями польський літак, який доставляв «гуманітарку» до Лівану, вивіз iз цієї країни 36 громадян України, переважно жінок і дітей. Iз таким проханням до офіційної Варшави звернувся генеральний консул України в Бейруті. Сама акція стала певним політичним експромтом, адже прохання взяти на борт українців пролунало буквально напередодні. Порятунок біженців вплітається у ширший контекст польсько-української співпраці, адже Польща давно вступила в НАТО. Амбасадор Польщі в Україні Яцек Ключковський, який координував зусилля дипломатів, запевнив «УМ»: «Польща є і лишається надійним прихильником України і готова й надалі стратегічно підтримувати Україну і бути з нею якнайближче в будь-яких справах. А допомога в гуманітарних ситуаціях, тим більше якщо це пов'язано з порятунком життів, є просто пріоритетною».
«Мені досі все незвично. Ейфорія якась. Спочатку було моторошно, але згодом ми призвичаїлись навіть до бомбардувань, — розповідає евакуйована Ірина Гуняк. — Хоча досі звичайний літак викликає страх — можуть бомбити. Ми дізнались про порятунок в останню хвилину, спочатку нас планували евакуювати морем через Кіпр. Але поляки підігнали літак і врятували нас».
Спеціальний посланець МЗС України у справах Близького Сходу і Кавказу Олексій Рибак, який відповідав за «спецоперацію», розповів «УМ», що за весь час війни поранених серед українців немає; загинула одна особа, але на території Ізраїлю. Головна проблема полягала у відсутності прямого контакту з українськими громадянами, розпорошеними по землях ліванських, до того ж і регулярного сполучення з «великою землею» нема — повітряні коридори в зоні конфлікту майже постійно обстрілювалися. Загалом, нагадаємо, територію Лівану залишили близько 1 600 українських громадян із числа тих, хто стояв на консульському обліку.
Порятунок «тягне» за собою низку питань — крім психологічної адаптації, постає питання тимчасового працевлаштування дезорієнтованих біженців, адже в Лівані лишились і майно, і плани на майбутнє...