Європейська комісія і Рада Європи нагадали президенту Польщі Леху Качинському, який зібрався відновити в країні смертну кару, про те, що такий крок іде врозріз з європейськими цінностями, і навіть натякнули Польщі про можливість виключення з Ради Європи. Позаяк на «натяки» Варшава не відреагувала, голова ПАРЄ Рене Ван дер Лінден надіслав листа Леху Качинському з недвозначною засторогою: самі дебати про можливість повернення смертної кари суперечать членству Польщі в Раді Європи. «Переконання в тому, що повернення смертної кари може принести в якомусь сенсі позитивні зміни, було б безпосереднім ударом по наших спільних цінностях, які грунтуються на повазі до людської гідності й до окремої особи», — агітує Ван дер Лінден. Адже створення «зони, вільної від смертної кари», є найбільшим досягненням Ради Європи, підкреслює він. Качинський відтак замислився, і канцелярія президента запевнила, що, «попри особисту ідейну прихильність Леха Качинського» до впровадження смертної кари, він «наразі не оголошував жодних пропозицій щодо зміни законодавства в цьому питанні» й усвідомлює європейські вимоги.
Звернення європейців можна прирівняти до нагадування про заборону катувати ув'язнених чи неприпустимість фальшувати вибори, адже йдеться про засадничі принципи, які обговоренню навіть не підлягають. Польща з 1988 року перебуває у гроні 45 країн, які ратифікували протокол Європейської конвенції з прав людини про заборону смертної кари в мирний час. Нагадаємо, що скасування смертної кари є обов'язковою умовою для країн-кандидатів і в ЄС, і в ПАРЄ. А Польща вже два роки як увійшла до Європейського Союзу.
Дискусію про повернення смертної кари, зокрема для «педофілів-убивць» (а такі випадки, що сталися останнім часом, збурили суспільство), розпочали націоналісти з «Ліги польських родин» — це їхній «цвях програми» у підготовці до осінніх виборів до органів місцевого самоврядування. «ЛПР», відома своїм євроскепсисом, запропонувала відповідні поправки до кримінального законодавства, за якими смертну кару дозволено застосовувати до «осіб, котрі вбили дитину на сексуальному грунті». Відчувши сприятливий політичний клімат, «Ліга польських родин» навіть погрожує проведенням водночас із виборами референдуму з цього питання. Для оголошення референдуму треба зібрати лише півмільйона підписів, і ніхто не сумнівається в тому, що зробити це нескладно. «ЛПР» нещодавно підтримала і популістська партія «Самооборона» Анджея Леппера. Біда в тому, що обидві ці партії складають урядову коаліцію з правоцентристською партією братів Качинських «Право і Справедливість». «ПіС» змушена маневрувати в цьому «вибуховому» питанні, знов-таки — з огляду на наближення виборів, адже на виборчі дільниці найактивніше йдуть немолоді поляки з консервативними поглядами...
Польські парламентарії вже навіть договорилися до того, що необхідно внести зміни в законодавство Європейського Союзу. Перцю ж додає те, що Лех Качинський так і не заперечив самої можливості таких політичних авантюр, вживши термін «дискусійність проблеми». Ба більше — у розмові на польському радіо він висловив «приватну думку», що особисто був, є і буде прихильником смертної кари, оскільки відсутність її дає злочинцеві перевагу над жертвою. Президент Польщі зазначив, що «європейська цивілізація і культура мають дороги, які ведуть до майбутнього, але мають і тупикові вулички. І це одна з них». Враховуючи те, що європейська преса оголосила «медійну війну» Качинському, щокроку шпетячи його за заборони гей-парадів та за призначення брата-близнюка прем'єр-міністром, контекст стосунків між Варшавою та Брюсселем відтепер ускладнився ще й «смертельно».