Президент Росії Володимир Путін минулої п'ятниці підписав федеральний закон, яким вносяться поправки до раніше прийнятого Закону «Про протидію екстремістській діяльності». Як повідомляє агенція «Інтерфакс», указом розширюється російське розуміння слова «екстремізм». Відтепер, наприклад, екстремістською діяльністю будуть вважатися публічна критика чиновників різних рангів та звинувачення депутатів і міністрів у корупції. Противники закону вважають, що закон скерований проти опозиції, свободи слова та засадничих громадянських прав. За їхніми словами, закон не допоможе боротися зі справжнім екстремізмом, а його головним завданням є боротьба з політичними противниками Кремля.
Документ у новій редакції скерований передусім проти залишків вільних російських ЗМІ, заявив у інтерв'ю радіостанції «Ехо Москви» один із розробників закону про ЗМІ Михайло Федотов. За наполяганням Кремля, цей закон був прийнятий у прискореному порядку 8 липня Держдумою та 14 липня Радою Федерації.
Водночас навіть члени пропутінської Ради Федерації висловили невдоволення тим, що закон обмежує свободу слова і право громадян на участь у виборах, і доручили двом комітетам підготувати уточнення та восени винести їх на розгляд Держдуми, зазначає NewsRu.com. Президент може погодитися на зміни, які не зачіпають концепцію закону, повідомило газеті «Коммерсант» джерело в Кремлі. Представник президента в Раді Федерації Олександр Котєнков також підтвердив, що Кремль може погодитися зі змінами закону з огляду на неточності та недопрацювання, які містяться в ньому, але суть його не зміниться.
«Це повернення сталінського права», — попередила Спілка журналістів Росії. Тепер журналісту за критику центральної чи місцевої влади загрожує ув'язнення терміном до трьох років. Те ж саме очікує автора статті чи редактора газети за цитування висловлювань опозиційних політиків, які влада може віднести до «екстремістських». Спілка журналістів звернулася до Путіна з листом не підписувати закон із поправками. Президент проігнорував звернення, в якому, зокрема, говорилося: «Розширення поняття «екстремізм» і віднесення до нього проявів публічної критики влади нагадує сталінське поняття «ворога народу», яким можна було визнати кожного, хто не влаштовує владу». В листі також зазначається, що змінений закон про екстремізм накладає ковпак на слабку свічку газетної критики і де-факто означає кінець публічної боротьби з корупцією, яка роз'їдає Росію.
Нові правила вже почали діяти. Федеральна служба реєстрації, яка займається реєстрацією організацій та політичних партій, уже в день підписання закону президентом попередила всі російські ЗМІ, що відтепер їм заборонено згадувати назву визнаної екстремістською Націонал-більшовицької партії Едуарда Лимонова та згадувати прізвища її керівників.