Журналіст-міжнародник з телекомпанії «Студія «1+1» Максим Буткевич та активістка української ініціативи «Світ — не товар» Власта Підпала в неділю були засуджені Куйбишевським районним судом м.Санкт-Петербурга за участь в акції протесту антиглобалістів біля готелю «Редіссон», де мешкали VIP-персони, учасники саміту «Великої вісімки». Судовий вирок — три доби арешту Буткевичу «за невиконання законного розпорядження працівника міліції», Підпалій — дві доби буцегарні. Як стверджує Медіа-профспілка України, обох українських громадян було затримано з порушеннями законів РФ та елементарних прав людини.
Максим Буткевич та Власта Підпала потрапили під арешт у «компанії» ще 34 антиглобалістів, які пікетували «Редіссон». Більшість схоплених міліцією — громадяни Росії, іноземців шістнадцятеро: по 8 з країн екс-СРСР та з країн Заходу. Пікетники блокували вхід до готелю і виставили плакати російською та англійською мовами, в яких засуджували політику «Великої вісімки» щодо бідніших країн. Максима Буткевича було заарештовано, коли він фотографував пікет.
Слід сказати, що Максим приїхав до Петербурга не як журналіст, а як приватна особа. Він відомий у журналістських колах як антиглобаліст і пацифіст, і вже неодноразово брав участь в акціях протесту антиглобалістів. Проте його арешт не «при виконанні» аж ніяк не є підставою для порушення його людських прав. Так, як свідчить Медіа-профспілка України, спершу пітерські міліціонери тримали його та решту затриманих у райвідділі більше трьох годин, не надаючи жодних пояснень. Їм відмовилися надати адвоката і погрожували ще суворішим утриманням, якщо будуть «роптать». На вимоги сповістити у консульство України в Санкт-Петербурзі про факт затримання українського громадянина міліція не відреагувала. Консул, повідомляє Медіа-профспілка, довідався про це після дзвінка з МЗС України, куди, в свою чергу, зателефонували українські журналісти з Петербурга, які висвітлювали події саміту G-8. Громадянський захисник українського журналіста Дмитро Макаров стверджує, що й під час судового засідання були численні порушення та помітна упередженість судді.
Оксана ШПИК.
* * *
Учора в Києві перед посольством РФ близько тридцяти молодих людей, які називають себе учасниками громадянської ініціативи «Світ — не товар», вимагали негайно відпустити на волю їхнiх соратників, затриманих у Петрограді, та відреагувати на грубі дії міліції та порушення прав людини. Пікетники трохи менше години простояли під амбасадою з плакатами, написаними російською мовою: «Ні політичній жорстокості», «Ні репресіям», але ніхто зі співробітників посольства до них не вийшов. Нагадаємо, що арештована Власта Підпала є членом цієї антиглобалістської організації.
Учасники пікету розповіли «УМ», що їхня організація існує всього кілька тижнів, тому досі про неї ніхто не чув. Вочевидь, вона створена «під саміт» «великої вісімки». В ініціативі «Світ — не товар» немає лідера, а рішення приймаються консенсусом.
Тетяна ЗОСІМ.