З травня цього року тарифи на електроенергію для населення зросли на 25 відсотків. Але це ще не остаточне подорожчання електрики. НКРЕ, починаючи з квітня, наполягає на тому, щоб Кабмін затвердив графік поступового підвищення ціни на електроенергію. Графік передбачає, починаючи з вересня 2006 року і до квітня 2008-го, підвищення тарифів на 25 відсотків кожні півроку. Проте позавчора НКРЕ вкотре зазнала фіаско. Кабмін відмовився затвердити запропонований нею графік і відправив проект постанови, розроблений у стінах НКРЕ, на доопрацювання в урядовий комітет із розвитку реального сектору економіки. Можливо, з-поміж іншого, на таке рішення вплинуло те, що Федерація профспілок України виступає за визнання недійсною постанови про збільшення тарифів на електроенергію.
Утім подальше поетапне підвищення цін у Кабміні вважають невідворотним. Як повідомляється на урядовому сайті з посиланням на експертів, економічно обгрунтований рівень тарифу для населення — 34,25 копійки за кіловат-годину, тоді як оптова ціна у квітні 2006 року становила 19,70 копійки за кіловат-годину без ПДВ, а середній тариф для населення — 12,37 копійки за кіловат-годину. Голова НКРЕ Валерій Кальченко, крім того, наголошує на необхідності припинити перехресне субсидіювання тарифів на електроенергію, яке, за його словами, в 2006 році сягає близько шести мільярдів гривень, внаслідок чого тарифи на електроенергію для промисловості підвищено на 10—14 відсотків.
Проти проекту постанови, яку розробила НКРЕ, виступило кілька відомств, повідомляють «Українські новини». Зокрема, з боку Міністерства юстиції пролунала заява, що закон про ціни і ціноутворення передбачає право НКРЕ затверджувати тарифи на електроенергію самостійно, без будь-якого схвалення з боку Кабміну, і тому прийняття згаданої постанови є недоцільним. Мінекономіки, у свою чергу, звернуло увагу на те, що НКРЕ пропонує підвищувати кожні півроку тарифи на електроенергію на 25 відсотків не від початкової ціни, а щоразу, базуючись на вже підвищеній, а отже, впродовж двох років тарифи для населения до 1 травня 2008 року зростуть не вдвічі, а більш ніж утричі. Своє незадоволення проектом постанови висловили також Міністерство фінансів, Міністерство транспорту та зв'язку, Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Міністерство вугільної промисловості, які підтримали позицію Мін'юсту. Крім того, міністр промислової політики Володимир Шандра наголосив: якщо метою постанови є припинення перехресного субсидіювання, то в проекті постанови це не зазначено. Таким чином, зауважив пан Шандра, підвищення тарифів для населення вплинуть на тарифи для промисловості.
Нагадаємо, кілька днів тому міністр економіки Арсеній Яценюк закликав скликати спеціальну нараду членів уряду під головуванням Прем'єр-міністра, аби додатково розглянути, як працює механізм надання пільг та субсидій. «Адже особливо сільське населення практично не має можливості нормально оформити субсидії. Добре було б ще раз розглянути технологію, процес оформлення, визначити, які органи державної влади відповідальні, які потрібні довідки, нормативи», — наводить слова міністра урядовий сайт.