У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Прийняття державного бюджету на наступний рік не обійшлося без гучного скандалу. І справа вже не стільки у порушенні процедури його прийняття, скільки в тому, що ціла фракція — АПУ — виявилася введеною в оману і віддала свої голоси за документ, проти якого сама ж і виступала. Утім так чи інакше, а минулого четверга парламент прийняв бюджет-2004 у цілому. За це рішення проголосувало 234 депутати, проти — 165, не голосував 41 депутат. Не підтримали документ «Наша Україна», Компартія, Соцпартія та БЮТі. З фракції Аграрної партії, яка формально належить до парламентської більшості, бюджет підтримали 10 депутатів із 16, і цей десяток голосів зіграв вирішальну роль. Лідер АПУ Катерина Ващук розповіла, чому фракція проголосувала за бюджет: «Ми повірили, що поставлять (на голосування) обидва законопроекти — один за одним», — сказала Катерина Ващук, додавши, що парламентська більшість обіцяла це зробити. Голова Аграрної фракції закликала колег по фракції відкликати свої голоси. Якщо так справді станеться, то бюджет не вважатиметься прийнятим.
Цього ж результату добивається й опозиція, яка вказує на численні порушення, зокрема на «тінізацію» проекту бюджету, який уряд підготував до другого читання. Водночас простежується нехтування попередніми домовленостями з боку уряду й стосовно «класичних» пропрезидентських фракцій, на що звернув увагу, виступаючи у парламенті, голова Бюджетного комітету Петро Порошенко. Насамперед він зазначив, що Кабмін при підготовці бюджету-2004 зневажливо поставився до фракції АПУ, яка просила продовжити пільги на сплату ПДВ для сільського господарства. 600 млн. гривень доходів від цього податку Кабмін заклав у доходну частину бюджету. «Я хочу бачити, як партія, що представляє аграріїв, проголосує за бюджет, яким хочуть здерти шкіру із селянина», — казав Порошенко. Голова комітету також звертався до фракції СДПУ(о), зазначивши, що уряд у бюджеті-2004 відмовився виділити 400 млн. гривень на погашення заборгованості із зарплати працівникам освіти, чого вимагала ця партія.
У виграшній позиції опинилася лише «донецька» фракція «Регіони України» (цю партію очолює нинішній Прем'єр-міністр Віктор Янукович): Кабмін виділив додаткові кошти на підтримку вугільної галузі. Однак спрямування цих коштів на технічне переобладнання шахт без відповідного збільшення заробітної плати призведе до розкрадання бюджетних ресурсів, вважає Порошенко. Більше того, він як керівник парламентського комітету обвинувачує Кабінет Міністрів у приховуванні доходів у державному бюджеті на 2004 рік на суму 2,5 млрд. гривень. На ранковому засіданні Верховної Ради перший віце-прем'єр міністр, міністр фінансів Микола Азаров закликав Раду скасувати пільги на сплату податку на додану вартість по галузях, оскільки це повинно принести 2,5 млрд. гривень доходів у бюджет, без яких бюджет, за його словами, буде незбалансованим. Але Верховна Рада відмовилася підтримати цей закон. Після цього, за словами Порошенка, Азаров на нараді лідерів парламентських фракцій і груп заявив, що бюджет можна приймати й без ухвалення закону про скасування пільг з ПДВ по галузях, оскільки в бюджеті є можливість вишукати додатково 2,5 млрд. гривень. «Це означає, що в держбюджеті існує таємний резерв у розмірі 2,5 млрд. гривень», — зробив висновок Порошенко.
При підготовці до другого читання Бюджетний комітет рекомендував Верховній Раді збільшити доходи в представленому Кабміном проекті держбюджету-2004 на 6,677 млрд. — до 64,897 млрд. гривень і витрати — на 4,647 млрд.— до 64,563 млрд. Однак уряд зробив по-своєму: збільшив доходи бюджету до 60, 7 млрд., витрати — до 64,19 млрд. грн., запропонувавши встановити межу дефіциту в 3,43 млрд. грн. Експерти стверджують, що поданий Кабміном держбюджет на 2004 рік не відповідає головним напрямам та засадам фінансової стабілізації та сталого економічного зростання, визначеним у Бюджетній резолюції. У першу чергу, в ньому не забезпечено бездефіцитності бюджету. Крім того, він містить значну кількість положень, спрямованих на подальше підвищення податкового тиску на суб'єктів господарювання. Петро Порошенко підтвердив, що прийнятий Верховною Радою бюджет-2004 повністю відповідає урядовому проекту, який було представлено на друге читання. «Моя принципова позиція: ви подали, ви й несіть за нього відповідальність», — підкреслив він, вказуючи на надмірну заполітизованість бюджетного процесу. І підсумував: «Це просто сумна ознака диктатури, і сьогоднішнє голосування з бюджету — чергове тому підтвердження».
Петро Порошенко повідомив, що має відбутися узгоджувальна рада, і висловив думку, що бюджет буде змінено ще у цьому році. Він назвав прийнятий позавчора проект бюджету «поразкою держави» й підкреслив, що багато хто з народних депутатів голосував за нього під тиском. Опозиція готова виправляти «ті дурниці», які допустила парламентська більшість при голосуванні за закон про бюджет-2004 , але «все повинно відбуватися у рамках регламенту», — заявив учора в парламенті член фракції БЮТі Олександр Турчинов.
Про те, що бюджетний процес не закінчився, свідчать учорашні події. Верховна Рада України продовжила термін дії нульової ставки ПДВ для сільгоспвиробників до 2005 року. Водночас, як наголосив народний депутат від «НУ» Віктор Пинзеник, цей закон не вирішує аграрних проблем, оскільки парламент ухвалив держбюджет-2004 рік, яким було скасовано пільги на експорт товарів 1—24 групи для сільгоспвиробників.
КОМЕНТАР З ПРИВОДУ
Прийняття депутатами більшості державного бюджету 2004 року в другому читанні й водночас провал проекту «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування у зв'язку із прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» (№4000-1) коментує голова Комітету Верховної Ради, лідер Української республіканської партії «Собор» Анатолій Матвієнко:
— Олігархи не поділили зони впливу, і вранці відмовилися проголосувати «з голосу» поправки Уряду до закону 4000-1 (це заодно свідчить, наскільки «виважено» цей закон готувався). А потім надвечір ці ж депутати від більшості проголосували бюджет, якій практично стає нереальним за своїм балансом через 2 мільярди, які мали надійти в результаті змін до законів із питань оподаткування. Незрозуміло, хто тепер компенсує ці 2 мільярди. На це запитання ні Янукович, ні Азаров відповіді не дали.
Але для режиму сьогодні головне — зовсім не реальний бюджет. Головне — запастися ресурсами на виборчу кампанію, задобривши хабарами депутатів від більшості. І сьогодні ми спостерігали дійство масового грабунку серед білого дня. Чому влада так квапилася з бюджетом? Напевно, й тому, що боялася публічного детального обговорення цих проблем.
Можна також припустити, що Президент уже має задум відправити Януковича у відставку. А для нього важливо, щоб спочатку бюджет було прийнято і щоб глава держави його підписав. Тоді вже можна буде розрахуватися з урядом і готувати собі наступника або, скажімо, компрометувати уряд нереальним бюджетом упродовж місяців двох-трьох, а потім мати стовідсоткову підставу відправити Прем'єра на відпочинок.
Тому бюджет-2004 не принесе Україні нічого доброго. Ми вже вступили у передвиборчу кампанію, і Верховна Рада не здатна зараз приймати серйозних виважених документів, а тим більше — ухвалити реальний, справедливий бюджет. Адже кожний потенційний кандидат із провладного табору намагається зберегти свої власні фінансові перспективи на вибори 2004 року.
Прес-служба УРП «Собор».
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>