Позавчора новий амбасадор Сполучених Штатів вручив вірчі грамоти Президентові України. Того ж вечора відбулася перша з'ява Вільяма Тейлора «на люди»: він постав перед фото- та телеоб'єктивами понад півсотні журналістів. На першій у Києві прес-конференції амбасадора Тейлора представляли урочисто, як зазвичай представляють у США президентів: «Пані та панове, шостий посол Сполучених Штатів Америки в Україні Вільям Тейлор». Новоприбулець повідомив, що на церемонії його представлення у Вашингтоні були присутніми четверо з п'яти його попередників. Причина цьому - не службова ностальгія, а доскіплива увага, яку спрямовують Сполучені Штати зараз до України - знову пожвавленого поля боротьби між Заходом та Сходом. Варто окремим рядком відзначити, що послужний список нового амбасадора значно більш вражаючий, ніж у його попередників: Вільям Тейлор за останню п'ятирічку не оминув служби в усіх критично важливих для свiту «гарячих точках» - Кабул, Багдад, Єрусалим. За неспокоєм - неспокій? Зараз він активно вивчає українську, і за тим, як реагує на питання журналістів, видається - значною мірою орієнтується в нашій мові. А позаяк нас іноді не менше майбутнього персони цікавить її минуле, «УМ» запитала у Вільяма Тейлора, чи доводилося йому у В'єтнамі вбивати в'єтнамців? Посол пообіцяв відповісти на це питання пізніше. Деталь, яка не увійшла в офіційно оприлюднену біографію нинішнього посла в Києві, - він воював під час агресії США до В'єтнаму (вiйна тривала в 1964-74 рр.) у складі десантного батальйону, був піхотинцем.
Про актуальні ж задачі та оцінки сучасних подій посол Тейлор розповів таке:
Про своє призначення амбасадором в Україну
«Я радий повернутися в Україну, бо провів тут деякий час, - сказав Вільям Тейлор. - Був в Україні в 90-ті роки та в 2000 році - як координатор допомоги, яку США надавали Україні. Найближчим часом я буду багато подорожувати Україною, спілкуватися з людьми. Це буде обов'язково діалог, але ні в якому разі не монолог». На уточнююче запитання, в якому напрямку пан амбасадор збирається насамперед їхати у службові відрядження - на Захід чи на Схід, він відповів із недвозначною усмішкою: «На Південь». І всі подумали про Крим та Феодосію.
Стосовно припущення журналістів про те, що такий «кризовий менеджер», який представляв інтереси зоряно-смугастого прапора в «гарячих точках» (Афганістан, Ірак, сектор Газа), можливо, свідчить про те, що США нині розглядають Україну як одну з «важких точок» для своєї політики на міжнародній арені, Вільям Тейлор відповів iз певною іронією: «Ні. Я працював певний час в Афганістані, Іраку, останні шість місяців пробув у Єрусалимі. Думаю, відтак у Вашингтоні подумали, що я виконав свою місію у важких місцях, тому й відрядили в Україну».
Про відмінені військові навчання та феодосійський скандал
«Ми стежили за цими подіями з великою увагою... Думаю, було неправильне розуміння та недостатнє інформування про те, що ми плануємо робити в Феодосії, на навчаннях... У результаті ми не реалізували проекти, під які було виділено солідний бюджет, - не провели будівельних робіт у Феодосії, не модернізували міський футбольний стадіон. Через те, що ми не змогли виконати цих робіт, залишилися обділеними звичайні люди, мешканці Феодосії... Але ми чекаємо на новий діалог між українцями та американцями щодо навчань».
Про натовські перспективи України
«Якщо уряд та народ України вирішать, що ваша держава має бути в НАТО, то США підтримають такі наміри, - заявив посол Тейлор. Він кількаразово підкреслив, що подальший курс до НАТО цілковито залежить від волі українського народу. - А те, що ми можемо зробити, - це спонсорувати дискусії в Україні, конференції, «круглі столи» стосовно того, які переваги та негативи несе НАТО».
На думку амбасадора США, перебування, згідно з угодами, до 2017 року Чорноморського флоту Росії в Україні не заважатиме Україні в її поступі до Альянсу: «Це не становитиме серйозної перешкоди».
Про «помаранчеву» коаліцію та підтримку демократії
«Ми з нетерпінням чекаємо на нагоду почати працювати з новим урядом, Верховною Радою, з новою українською владою. Виглядає так, що зараз ми наблизилися до цього впритул, - сказав Вільям Тейлор, але для годиться зауважив: - Ми працюватимемо з будь-яким урядом, який буде утворено». «За останні півтора року, починаючи з листопада 2004 року, США неодноразово і чітко висловлювали підтримку демократичному розвитку України. Ми робитимемо це і надалі... США зацікавлені, щоб демократія в регіоні, центром якого є Україна, розвивалася».
Про візит Джорджа Буша
«Президент Буш дуже хотів би відвідати Україну - він чекав на формування уряду. Коли буде сформовано уряд, тоді ми повернемося до обговорення дати візиту». (Водночас учора на брифінгу в секретаріаті Президента України прес-секретар Президента Ющенка Ірина Геращенко повідомила журналістам, що в Києві очікують на візит лідера США в нинішньому році. - Ред.)
Про американську допомогу Україні
«США мають намір виділити 45 млн. доларів Україні на програму боротьби з корупцією, - повідомив посол Тейлор, окреслюючи найближчі перспективи діяльності посольства США в Києві. - Триватиме співпраця для вступу України в СОТ, економічна співпраця».
Про підтримку України у вирішенні газових питань з Росією
Сполучені Штати готові надавати підтримку Україні у вирішенні питання поставок газу з Росії. «Ми працюємо з цілим спектром людей, країн та організацій, які так чи інакше задіяні в «газовому питанні», і якщо уряд України вважатиме за доцільне мати від нас підтримку, то ми готові це зробити, - заявив посол Тейлор, утім, зауваживши дискусії між Україною та Росією з усього спектра питань, зокрема і газових, цікаві всьому світові, але насамперед вони є справою двосторонніх відносин України та Росії».
Коментуючи на прохання журналістів питання компанії «РосУкрЕнерго», амбасадор повторив, що «Сполученим Штатам важко зрозуміти роль компанії РУЕ в угоді про постачання російського газу в Україну, яку було укладено 4 січня». «Наша загальна порада: відкритість і прозорість в укладенні контрактів - це найкраща політика для будь-якої країни, - підкреслив пан Тейлор. - Якщо уряд України вирішить переглянути, повернутися до цього питання і шукатиме порад як українських, так і міжнародних експертів, ми з радістю допоможемо в цьому. А також у тому, щоб зробити потужні підприємства-споживачі газу більш економними у споживанні газу».
ДОВIДКА «УМ»
Вільям Тейлор закінчив Військову академію у Вест-Пойнті і Гарвардський університет. В юності служив у В'єтнамі та у ФРН, на кордоні з комуністичною Чехією. Одружений, має двох дітей.
Послужний список останніх десятиліть - радник з оборонних питань у місії США в НАТО, робота у штаті сенатора Білла Бредлі у Вашингтоні, потому - в Національному оборонному університеті та в Міністерстві енергетики США. До 2002 року в ранзі посла був координатором урядової допомоги США країнам колишнього Радянського Союзу і Східної Європи. 2002-2003 рр. - координатор у Кабулі урядової американської та міжнародної допомоги Афганістану. Наступні два роки Вільям Тейлор служив у Багдаді директором офісу з управління відбудовою Іраку. З 2005-го по лютий 2006-го - представник уряду США у міжнародному «квартеті» під керівництвом Спеціального посланника Джеймса Вольфенсона, що опікувався виходом Ізраїля з Сектору Газа та Західного берега ріки Йордан. Пан Тейлор у цій місії був відповідальним за економічні аспекти цього розмежування.