15 червня нашому геніальному землякові Івану Миколайчуку виповнилося б 65 років. Щороку в ці дні на Буковину приїжджає Марія Миколайчук із друзями свого чоловіка. Гості традиційно зустрічаються з шанувальниками творчості Миколайчука, обов'язково відвідують Чорторию - село, де народився артист.
Цьогоріч дні пам'яті з нагоди ювілею митця розпочалися ще 14 червня. На Театральній площі просто неба можна було подивитися знамениті фільми Миколайчука - «Тіні забутих предків», «Камінний хрест», «Пропала грамота», «Вавилон-ХХ» тощо. Цього ж дня в обласній бібліотеці презентували книгу Лариси Брюховецької «Іван Миколайчук». А в краєзнавчому музеї відкрилась виставка фоторобіт Миколи Миколатюка, члена Національної спілки фотографів України. Частина світлин присвячена життю і творчості Івана Миколайчука. Фотограф робив знімки безпосередньо під час режисерської роботи майстра. Фільм «Така пізня, така тепла осінь...» знімався у Чернівцях, тому фотограф був присутнім на зйомках, бо приятелював з Іваном ще з юності. Друга частина фотографій уже зроблена після смерті митця. Це його рідний край, Чортория, де до ювілею відреставровано стару криницю біля родинної садиби Миколайчуків, оновлено огорожі, сільська влада подбала про пристойну дорогу до хати. А ще на фото - рідні і друзі. Останніх приїхало разом із Марічкою Миколайчук до Чернівців дуже багато. Серед відомих облич можна було побачити Романа Балаяна, Івана Гаврилюка з дружиною Мирославою, Федора Стригуна, Ніну Матвієнко, режисерів Станіслава Чернишевського та Василя Вітра, Неонілу Крюкову, Валентину Ковальську та інших.
...Наступного року 3 серпня виповниться 20 років із дня смерті видатного буковинця. Його сестра Фрозина каже, ніби Іван передчував, що помре найпершим у родині. Мати Івана пережила сина на 17 років.
Після смерті Івана на чорторийське озеро прилетіли білі лебеді, яких раніше тут ніколи не було. З того часу й живуть вони взимку на озері. Місцеві жителі вважають, що це душа Іванова повернулась у рідні краї.
Марія Миколайчук каже, що Іван настільки любив свою рідну Буковину, що міг годинами розповідати до найменших дрібниць усе, що пов'язано з нею, з традиціями, людьми, які жили на цій благодатній землі. Цю безмежну любов до рідного краю Іван передав і своїй Марічці, яка обожнює давно для неї рідну землю. А минулого року презентувала в Чернівцях компакт-диск народних пісень, зібраних у карпатських селах, у власному виконанні (пані Марія - учасниця відомого тріо «Золоті ключі»). Він так і називався «Буковино...».