Перші птахи почали гинути у селі Піски Буринського району на початку червня. Спочатку ветеринарна служба, до якої звернулися селяни, поставила цілком «буденний» діагноз - сальмонельоз. Але після аналізів у київській лабораторії стало зрозумiло, що ситуація значно складніша. До Пісків прийшов пташиний грип. Точніше, прилетів. Бо ж як тепер досліджено, вірус до села занесли чайки. Вони сідали на берег річки, у плавнi якої фактично виходить вулиця Шевченка. Коли спала повінь, на землі знайшли трупи чайок. Туди звично ходили свійські птахи, ймовірно, контактували з хворими дикими родичами. У результаті у восьми дворах виявили небезпечний вірус.
Сьогодні село на карантині. Ще здалеку на під'їздах до нього чути різкий запах горілого пір'я та м'яса - у виритому кар'єрі знищують вилучену птицю. Робота співробітникам Роменського аварійно-рятувального батальйону МінНС випала чимала і малоприємна - за даними сільради, в селі 477 дворів, де налічувалося 7 127 голів птиці. Її вилучали, забивали відразу на подвір'ї і, склавши у мішки, відправляли у вогонь. Деякі жінки плакали, прощаючись зі своєю живністю, хтось відверто не погоджувався з тим, що це варто робити. «Село наше розтягнуте на сім кілометрів, - каже Микола Рибалко, - епідемія на одному кінці, а я живу на іншому. На нашій вулиці жодна курка не впала. Так чого ж усіх нищити?»
- Та й чи страшний той грип, - сумнівається дехто. Директор Департаменту сил цивільного захисту МінНС, керівник оперативного штабу в Пісках Григорій Марченко вважає, що небезпеку не варто недооцінювати. Лабораторні дані засвідчили: вірус занесено високопатогенний, виявлено саме той небезпечний штам Н5N1, тому карантин та всі відповідні роботи були просто необхідні. Лунали в селі й закиди, мовляв, обіцяна компенсація замала: за курку дають 20 гривень, а на базарі за таку ціну її не купиш. Але ж компенсацію отримують за птахів незалежно від їх віку. За качку - 35 гривень, за гуску - 60, індика - 90 гривень. Розрядило ситуацію те, що птицю почали вилучати в понеділок, а вже у вівторок стали робити виплати, в які не всі селяни вірили. За підрахунками, компенсація для села складе близько 400 тисяч гривень. Тепер господині погоджуються: хтозна, чи вдалося б птахів зберегти, а так хоч гроші. До всього, каже начальник обласного управління МінНС Геннадій Волик, через 21 день, після закриття карантину, птицю можна буде завезти знову.
Що ж до безпеки людей, то медогляд не знайшов жодних ознак захворювання. Втім подвірний огляд все-таки ще проводять. Ветеринари дезiнфікують приміщення, де знаходилася птиця, хоч на сьогодні в Пісках її вже не залишилося. «А місця спалення, - каже Геннадій Волик, - боятися не варто. Птиця знищувалася напалмом, а такої температури жоден вірус не витримає».