Ціну російського газу для України зафіксовано на п'ять років, і немає ніяких причин для її зміни з другого півріччя, заявив міністр палива та енергетики Іван Плачков позавчора на брифінгу. Єдине, що уточнювалося в контрактах - це обсяги газу, який постачатиметься, оскільки його споживання залежить від багатьох складових, зокрема погодних умов. З огляду на це у балансах зроблено деяке корегування, пояснив міністр. А ціна газу і вартість його транзиту територією України в європейські країни залишається незмінною. Іван Плачков також зауважив, що ніяких офіційних пропозицій щодо зміни ціни «блакитного палива» не надходило, а реагувати на заяви «Газпрому» він не може взагалі. Крім того, відповідаючи на запитання журналістів, міністр підкреслив, що «з 1 січня 2006 року ні однієї тисячі кубометрів газу Україна несанкціоновано не відбирала».
Іван Плачков також повідомив, що у 2006 році планується закачати у підземні сховища близько 16 мільярдів кубометрів газу, аби вийти до кінця року на рівень 22-23 мільярдiв кубометрів. Це, за його словами, забезпечить нормальне функціонування газотранспортної системи України навіть при низьких температурах.
За інформацією «УМ», недовиконання плану із закачки «блакитного палива» сьогодні справді існує і пояснюється відсутністю достатніх коштів у НАК «Нафтогаз України». Планується, що підземні сховища будуть поповнювати газом поступово, день за днем, в міру надходження коштів за кредитною лінією, яку відкрили для потреб компанії іноземні банки.
Україна готується до забезпечення дії контракту для отримання туркменського газу в другому півріччі, зазначив пан Плачков. За його словами, сьогодні контракт України з Туркменістаном на поставку в 2006 році 40 мільярдів кубометрів природного газу по 50 доларів за тисячу кубометрів у першому півріччі і по 60 доларів за тисячу кубометрів у другому півріччі не діє. З початку року туркменська сторона не надавала Україні свого газу. Водночас, як зауважив міністр, триває підготовка до забезпечення дії цього контракту, аби в другому півріччі не менш як 10-12 мільярдів кубометрів газу надійшло в нашу країну за раніше домовленою ціною. Тобто, як уточнив міністр, ціна не повинна бути вищою за 60 доларів. Міністр, крім того, назвав суму заборгованості України перед Туркменістаном за одержаний у 2003 - 2005 роках газ - 64,2 мільйона доларів. На цю суму має бути поставлене устаткування, наразі узгоджується графік постачання трубної продукції і ці поставки планується здійснити до вересня, максимум жовтня цього року, пояснив міністр.
Хоча НАК «Нафтогаз України» намагається щосили розв'язати клубок фінансових проблем, сьогодні борг перед компанією «Росукренерго» зріс до 600 мільйонів доларів, а перед СП «Укргаз-Енерго» - до 100 мiльйонiв доларiв, наголосив Іван Плачков. З огляду на таку ситуацію, багато хто з експертів припускає, що ринок газу в нашій країні може перейти під контроль цієї швейцарської компанії. А НАК може залишитися тільки постачальником газу українського видобутку для населення і житлово-комунального господарства. Проте зростання видобутку вітчизняних вуглеводнів навряд чи когось може задовольнити. У січні-травні цього року українські нафтогазовидобувні підприємства збільшили видобуток природного газу на 1,6% , хоча видобуток нафти за цей період зріс на 9,1 відсотка, порівняно з аналогічним періодом 2005 року. Отож без імпортого пального нам не обійтися.