Дефіцит газу в Україні наступного опалювального сезону сягне 3-4 мільярдів кубометрів. Про це повідомив позавчора голова правління «Газпрому» Олекій Міллер на Світовому газовому конгресі в Амстердамі. Цей прогноз зроблено з огляду на те, що, мовляв, українська сторона не встигає створити належних запасів «блакитного палива» у своїх підземних сховищах газу. Пан Міллер також зазначив, що наразі «Газпром» не має наміру зберігати паливо в газосховищах України. Через це, за його словами, українські споживачі можуть в осінньо-зимовий період 2006-2007 років відчувати дефіцит поставок газу. При цьому голова «Газпрому» нагадав, що російсько-український газовий конфлікт виник унаслідок несанкціонованого відбору «блакитного палива», яке призначалося для країн Європи.
Міллер наголосив, що найважливішим підсумком цього конфлікту для європейської енергетичної безпеки стало розділення контрактів на поставку газу в Україну і на транзит російського «блакитного палива» в Європу. Раніше існував єдиний контракт, і це, як стверджує голова «Газпрому», дозволяло Україні практично диктувати умови і Росії, і Європі в поставках газу», повідомляє Прайм-ТАСС. Тепер, як заявив Олексій Міллер, «закони комерційних поставок стають обов'язковими не тільки для європейських споживачів, а й для республік колишнього СРСР». Утім зовсім не схоже на те, що пан Міллер щодо цього «вмиває руки». Адже днем раніше його прес-служба поширила повідомлення про те, що російський «Газпром» усе-таки добиватиметься від українських партнерів створення до початку осінньо-зимового періоду необхідних запасів «блакитного палива» в підземних сховищах.
Голова «Газпрому» в Амстердамі заявив, що «Росукренерго» за чотири місяці заборгувало росіянам за поставлене в Україну «блакитне паливо» 600 мільйонів доларів. Раніше «Нафтогаз України» в особі в.о. директора з фінансових питань та інвестицій Ярослава Диковицького пояснив, що заборгованість викликана розривом між часом оплати поставленого газу в Україну і часом оплати «Газпромом» послуг із транзиту до Європи і що насправді йдеться про меншу суму - близько 400 мільйонів доларів. Позавчора керівники «Нафтогазу України» повідомили журналістам про те, що НАК наразі оформляє в комерційних банках кредити, аби погасити заборгованість перед «Росукренерго». Зокрема, ідеться про залучення 60 мільйонів доларів позики в російського «Альфа-банку».
Водночас керівники «Газпрому» заявили, що ціна на газ для України зросте з 95 до 130 доларів за тисячу кубометрів, а міністр економічного розвитку і торгівлі РФ Герман Греф підкреслив, що в минулому році «блакитне паливо» на світовому ринку подорожчало на 40 відсотків і ця тенденція зберігається. Коментуючи ситуацію в енергетиці позавчора в прямому ефірі каналу «Інтер», наш міністр економіки Арсеній Яценюк зазначив, що ціну на газ, який постачають в Україну, прив'язано до ставки його транзиту європейським споживачам. «Ми не відмовляємося від переговорного процесу - ні, але цей переговорний процес має дві сторони: ціноутворення щодо газу і ціноутворення щодо транзиту -це об'єктивно прив'язані речі», - наголосив міністр. Він також додав, що українська економіка не витримає одноетапного підвищення ціни на «блакитне паливо» до 230 доларів за тисячу кубометрів.