Антидемпінгові санкції Єврокомісії проти українських виробників безшовних труб стали реальністю. Вони діятимуть упродовж п'яти років, а цього цілком достатньо, щоб втратити ринки збуту в 25 країнах, зазначають експерти. Нагадаємо, про свій намір ввести обмежувальні заходи на поставки безшовних труб з України ЄК повідомила у березні цього року. Ці обмеження стосувалися, зокрема, ЗАТ «ЮТіСТ», ЗАТ «Нікопольський завод безшовних труб «Ніко Тьюб» і ВАТ «Нижньодніпровський трубопрокатний завод», причому всі вони розташовані в Дніпропетровській області. Антидемпінгове розслідування проти українських, російських, румунських і хорватських труб було розпочато одночасно, за скаргою європейських виробників. За рішенням Єврокомісії, на думку експертів, стоять інтереси великих західноєвропейських компаній — австрійської Voest Alpine Tubular, французької Vallourec & Mannesman, німецьких Benteler Stahl/Rohr GmbH і V & M Deuchland GmbH, італійської Dalmine S. p. A та іспанської Tubos Reunidos, які, за даними 2004 року, контролювали близько 67 відсотків трубної промисловості Європейського Союзу, повідомляє ugmk. info.
До ЄС постачається 11,2-11,5 відсотка виготовлених в Україні безшовних труб, повідомляє УНІАН. На недавній прес-коференції генеральний директор «Укртрубопрому» Леонід Ксаверчук зазначив, що впродовж останніх півтора року в ЄС було припинено антидемпінгові заходи з попереднього розслідування щодо російських і румунських виробників, тоді як на українську продукцію весь цей час діяло мито розміром 38,5 відсотка. До того ж, за словами генерального директора «Укртрубопрому», незважаючи на те, що ЄС визнав Україну країною з ринковою економікою, ціни на електроенергію і газ в Україні під час останнього розслідування було визнано неринковими (щодо Росії неринковою визначено тільки ціну на газ), що теж негативно позначилося при остаточному розрахунку мита. Раніше в МЗС заявляли, що антидемпінгове розслідування Європейської Комісії щодо виробників українських безшовних труб має ознаки дискримінації українських виробників.
Крім того, вчора стало відомо, що з боку Російської Федерації пролунали заяви про підготовку захисних заходів стосовно імпорту українських труб великого діаметру. Отже, і Єврокомісія, і Росія в даному разі ніби змовилися посадити українських трубників на хліб і воду. Негативні наслідки подвійних антидемпінгових санкцій можуть призвести до занепаду однієї з базових галузей України, яка переважно наповнює бюджет і заробляє для країни валюту. Тому розгляд на наступному урядовому засіданні ситуації навколо експорту, анонсований Прем'єром Юрієм Єхануровим, виглядає надзвичайно актуальним. Уже тепер експерти прогнозують скороченння в галузі не менш ніж 2 тисячі робочих місць і збитки трубників у розмірі 100 мільйонів доларів на рік. Підприємствам трубної промисловості доведеться переорієнтуватися на інші ринки, а тим часом спробувати розмістити свою продукцію всередині країни, хоча це буде важко зробити через відсутність в Україні відповідних масштабних проектів.