Учора, в день, який було оголошено Днем солідарності з Білоруссю, представники української інтелігенції оприлюднили відкритий лист до Президента Віктора Ющенка, в якому закликали «не словом, а ділом наблизитися до ЄС» і заборонити білоруському керівництву в'їзд на територію нашої держави. «Ми не розуміємо, чому особи, причетні до фальсифікації виборів, політичних убивств і викрадень, особи, яким заборонено в'їзд до Європейського Союзу, США та країн-кандидатів на вступ до ЄС, можуть вільно подорожувати Україною і насолоджуватися відпочинком на кримських курортах», йдеться у листі.
Українська влада, схоже, наразі не визначилася з тактикою щодо післявиборчої Білорусі: хочеться водночас і у фарватері європейської політики йти, і з Лукашенком не розсваритися, кожна різка заява проти якого автоматично викличе несприятливу реакцію Москви (незважаючи на помітне похолодання у взаєминах Кремля з «бацьком»). Тобто у ставленні до білоруського «сатрапа» Київ залишається, як і в часи кучмізму, глибоко «багатовекторним». Про це свідчить і надто дипломатичний коментар міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Учора, відповідаючи на запитання журналістів, міністр обійшовся загальними фразами про те, що «Україна зацікавлена у розвитку Білорусі на шляху об'єднання демократичної Європи» і що в цілому оцінка Києвом внутріполітичних білоруських подій збігається з тією, яку дав ЄС. Тарасюк лише зазначив, що «в Україні не можуть погодитися з нинішніми методами поводження з опозицією, а тим більше — з екс-кандидатами у президенти Білорусі». «Як демократична держава, як влада, яка постала на хвилі демократичних процесів, ми виступаємо за нормальний політичний діалог з опозицією у будь-якій державі, оскільки самі були в опозиції і знаємо, що це таке», — сказав міністр.
На чолі акції інтелігенції стали відомий культурологічний часопис «Критика», громадянська ініціатива «Знаю!» та Києво-Могилянська академія. Організатори навіть влаштували своєрідний перформенс біля будівлі амбасади Білорусі в Києві: вони, зокрема, намагалися перевіряти документи всіх, хто виходив із посольства, щоб «фільтрувати» тих, кому можна дозволити пересуватися українською землею, а кого слід негайно, не чекаючи рішень вищої влади, зробити персоною нон-грата.
А на прес-конференції небайдужих до білоруських справ інтелігентів, що відбулася в Могилянці, були присутні і «сябри» — білоруські поети, які на кілька днів вирвалися зі своєї батьківщини. Невдовзі політично активних білорусів в українській столиці може суттєво побільшати — 15 травня близько сотні учасників мінського «Майдану», які протестували проти порушень під час президентських виборів у своїй країні, звернулися до Віктора Ющенка за політичним притулком в Україні. За словами одного з учасників білоруського «Майдану» Миколи Ільїна, це здебільшого молодь, відрахована з білоруських вузів саме за участь в акціях опозиції. Чимало з них уже отримали згоду наших ВНЗ на продовження навчання тут, в Україні, починаючи з наступного семестру. Для того щоб легалізуватися, білоруським молодим опозиціонерам потрібен статус біженця.