П'ятірку зачинщиків акції протесту у харківському СІЗО посадили до карцеру. Ще шістнадцять арештантів змушені були пройти через більш гуманну систему загратного виховання. Сьогодні стан здоров'я потерпілих у лікарів не викликає тривоги. Допомогу їм надали фахівці відомчої медчастини. За словами правоохоронців, невеликі порізи, які нанесли собі бунтарі, довелось замазати йодом та зеленкою. Кільком підслідним наклали скоби.
Представники пенітенціарної системи Харківщини, у бік яких цими днями посипався шквал нищівної критики, намагаються перевести стрілки у бік своїх підопічних. Вони кажуть, що у камері №125, де й сталася НП, чекають кінця слідства зеки з «великим стажем». Багато хто з них «ходив» на зону по чотири, а то і п'ять разів. Такі громадяни добре знаються на різних прийомах. Імітація порізу вен — один із них. Використовується він якраз для того, аби привернути увагу. Цього разу «особи негативного спрямування» (так правоохоронці називають професійних злочинців) протестували проти планового рейду в СІЗО. Їм не сподобалося, що адміністрація позбавила їх напередодні свят радіоприймачів та бритв.
Про те, що в цій справi не все так просто, свідчить і позиція начальника управління Держдепартаменту з питань виконання покарань Харківщини Олександра Кизима. За кілька останніх днів він так жодного разу і не прокоментував інцидент у місцевому СІЗО. За неофіційною інформацією, наступник генерала Бутенка, як тільки розслідуванням НП зайнялася прокуратура, пішов у відпустку.
Зараз причини масового бунту вивчає спеціальна група, створена за наказом прокурора області Василя Синчука. Правоохоронці намагаються з'ясувати, чи відповідає дійсності версія департаменту і чому адміністрація СІЗО намагалася приховати вищезгаданий інцидент. Навіть прокурор області Василь Сенчук обурюється, що про факт самопорізання він дізнався лише від преси, мовляв, керівники Харківського слідчого ізолятора нібито хотіли приховати від органів прокуратури резонансну подію. У коментарі «УМ» голова Державного департаменту з питань виконання покарань України Василь Кощинець здивувався цій інформації, адже про «акт самопорізання» особисто йому повідомили ще вночі, а вже у вівторок вранці керівництво СІЗО та обласного Управління департаменту з питань виконання покарань доповіло про цей випадок обласній прокуратурі й підготувало прес-релізи для преси. Учора на засіданні Кабміну особисто Кощинець інформував міністрів про НП у Харкові.
Пан Кощинець каже, що для створення нормальних умов утримання ув'язнених i підслідних потрібно не менше двох мільярдів доларів. I це лише за скромними підрахунками. Завдання реформування системи розраховане на кілька років.
Голова Держдепартаменту не виправдовує своїх підлеглих, каже, що до кола підозрюваних прокуратурою у неналежному виконанні своїх обов'язків потрапили й окремі співробітники СІЗО. Василь Кощинець зазначив «УМ», що й сам особисто має претензії до працівників свого департаменту й припускає, що, можливо, не були використані всі засоби для уникнення такої ситуації, яку треба було розрядити перемовинами. «А взагалі, у кримінальному середовищі такий акт непокори вважається ледь не подвигом, — каже пан Кощинець. — Та не варто героїзувати підслідних за цю акцiю непокори, оскільки це може призвести до повторення таких випадків у інших закладах відбування покарань. Потрібно зрозуміти, що там також не ангели сидять».