Головний санітарний лікар України Сергій Бережнов особисто перевірив роботу харківського фармацевтичного підприємства «Біолек» і визнав, що вакцину для туберкулінової діагностики виготовляють, зберігають і транспортують тут без порушень. Раніше до такого ж висновку прийшла і державна комісія, яка працювала у Харкові за дорученням Міністерства охорони здоров'я після проблемної вакцинації у Вінницькій, Хмельницькій та Херсонській областях, коли через погіршення самопочуття до лікарні потрапило одразу 170 школярів.
Неадекватну реакцію на пробу манту, за словами пана Бережнова, у дітей могла викликати їх індивідуальна чутливість до цього препарату або сезонна циркуляція вірусів гострої респіраторної інфекції. Правда, при цьому він підкреслив, що зовнішніх проявів недуги у дітей не було, і медсестри, які проводили вакцинацію, теж не порушили жодну з міністерських інструкцій. Отже, «історія хвороби» і досі лишається дивною.
Серед імовірних причин квітневої НП лікарі називають, зокрема, загальне зниження дитячого імунітету, що поволі стає однією з найактуальніших проблем України. Міністерство освіти наполягає на тому, аби далі вакцинація проводилася після ретельного обстеження дітей і лише за згодою батьків. Тобто після 1 липня, коли управлінці відмінять запроваджений у квітні мораторій, насильно манту вже не робитимуть.
Сергій Бережнов говорить, що законодавство дозволяє батькам відмовитися від профілактичних щеплень і туберкулінової діагностики, якщо у них на це є важливий аргумент або якщо лікар не зміг переконати їх у тому, що подібна процедура вкрай необхідна. Але, за словами пана Бережнова, ця демократична процедура не виписана у вищезгаданому законі детально. Тобто від манту ніби й справді можна відмовитися, але в який спосіб — невідомо.
Досі, аби уникнути небажаної для дитини процедури, батьки змушені були правдою і неправдою добувати коротку відстрочку, долаючи замалим не всю регіональну вертикаль медичної системи. Тепер, керуючись усе тим же законом, достатньо буде просто написати записку або подзвонити шкільній медсестрі. За словами Сергія Бережнова, Міністерство охорони здоров'я розробляє наразі більш жорстку інструкцію вакцинації дітей, головний тезис якої сформований так: без дозволу батьків — жодних маніпуляцій. Але при цьому він підкреслив, що проба манту — надто важлива процедура і відмовлятися від неї вкрай небажано.
Туберкулінову діагностику в Україні й надалі проводитимуть вакциною, виготовленою харківським монополістом «Біолеком». Її якість, за словами директора підприємства Михайла Меркулова, повністю відповідає вимогам Всесвітньої організації охорони здоров'я. З конвеєра ЗАТ щороку сходить мільйон ампул вищезгаданого препарату. Половина партії залишається в Україні, решта йде на експорт. Серед замовників харківської вакцини — Білорусь, Киргизія, Молдова і Казахстан.